Create PDF | Compare |
PRODUCT INFO ID: 1362
Supermicro MBD-X10SL7-F, Single SKT, Intel C222 Chipset, SATA, LSI 2308 SAS2, 2xGbE, IPMI
Manufacturer
Supermicro
Part number:
MBD-X10SL7-F-O
EAN:
672042133710
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Form Factor | uATX |
|---|---|
| Dimensions | 9.6" x 9.6" |
| CPU Socket | LGA 1150 (Socket H3) |
| # of CPU sockets | 1 |
| Supported CPU's | Intel Xeon E3-1200v3 Intel Xeon E3-1200v4 |
| Chipset | Intel C222 Lynx Point |
| Memory Type | DDR3 ECC UDIMM |
| Memory Speed | 1600 MHz 1333 MHz |
| # of DIMM's | 4 |
| Max Memory Size | 32 GB |
| Integrated GPU | Aspeed AST2400 |
| # of PCIe x8 3.0 | 1 |
| # of PCIe x4 2.0 | 1 |
| # of USB Ports | 1 x USB 3.0 (header) 1 x USB 3.0 Type A 4 x USB 2.0 (rear) 2 x USB 2.0 (header) |
| # of SATA Ports | 8 |
| # of SATA DOM power | 1 |
| # of SAS Ports | 8 |
| Storage Controllers | 2 x AHCI iSATA 6Gb/s 4 x AHCI iSATA 3Gb/s LSI 2308 6Gb/s |
| Integrated RAID | 0,1,5,10 |
| Hardware RAID | 0,1,10 |
| # of Serial Ports | 1 x Fast UART 16550 (rear) 1 x Fast UART 16550 (header) |
| # of 1GbE Ports | 2 x RJ45 |
| Network Controllers | Intel i210 Dual Port Gigabit Ethernet |
| Integrated BMC | IPMI 2.0 KVM-over-LAN Virtual Media over LAN IPMI Dedicated RJ45 PHY |
| BMC chip | Aspeed AST2400 |
| TPM | 1 x TPM 1.2 20-pin Header |
There are currently no product reviews.
You may also like
$288.65 net$355.04 gross
0 pcs.
$234.60 net$288.56 gross
0 pcs.
$250.70 net$308.36 gross
0 pcs.
$246.10 net$302.70 gross
0 pcs.
$220.80 net$271.58 gross
0 pcs.
$216.20 net$265.92 gross
0 pcs.
$200.10 net$246.12 gross
0 pcs.
$195.50 net$240.46 gross
0 pcs.
$170.20 net$209.35 gross
0 pcs.
$165.60 net$203.69 gross
0 pcs.
$178.25 net$219.25 gross
0 pcs.







