Create PDF | Compare |
PRODUCT INFO ID: 4433
SuperServer SYS-5019C-WR 1U UP 4xLFF 2xGbE RED PSU
Manufacturer
Supermicro
Part number:
SYS-5019C-WR
EAN:
672042326105
| Category | HA, High flexibility, VM, Communication Application and data serving |
|---|---|
| Order option | Barebone |
| Chassis Form Factor | Rack 1U |
| CPU Socket | LGA 1151 (Socket H4) |
| # of CPU sockets | 1 |
| Supported CPU's | Intel Xeon E-2200 Intel Xeon E-2100 |
| Max CPU TDP | 95 W |
| Chipset | C246 |
| Memory Type | DDR4 ECC UDIMM |
| Memory Speed | 2666 MHz |
| # of DIMM's | 4 |
| Max Memory Size | 128 GB |
| Integrated GPU | ASPEED AST2500 |
| # of 3.5 hot-swap bays | 4 |
| # of PCIe x16 3.0 | 1 |
| # of PCIe x4 3.0 | 1 |
| # of USB Ports | 4 x USB 3.1 2 x USB 2.0 |
| Storage interface | Native SATA |
| Storage Controllers | Intel C246 |
| Integrated RAID | 0 1 5 10 |
| # of M.2 22110 | 1 |
| # of Serial Ports | 1 x Fast UART 16550 (header) 1 x Fast UART 16550 (rear) |
| # of 1GbE Ports | 2 x RJ45 |
| Network Controllers | Intel I210-AT |
| Integrated BMC | IPMI Dedicated RJ45 |
| BMC chip | ASPEED AST2500 |
| TPM | 1 x TPM 2.0 10-pin Header |
| Power Supply | Redundant |
| PSU Wattage | 500 W |
| PSU Certification | 80+ Platinum |
| Rack Rails | Included |
| Chassis Dimensions | 43 x 437 x 650 mm |
There are currently no product reviews.









