PRODUCT INFO ID: 6735
Supermicro SuperStorage SSG-610P-ACR12N4H 1U DP 12xLFF 2x25GbE IPMI RED PSU
Manufacturer
Supermicro
Part number:
SSG-610P-ACR12N4H
EAN:
672042443970
PLEASE NOTE !!!
Due to the complexity of integration, this product is sold as a completely assembled system only (with CPUs, DIMMs and HDD/NVMes).
| Category | Database Applications Object Storage |
|---|---|
| Order option | Complete System |
| Chassis Form Factor | Rack 1U |
| CPU Socket | LGA 4189 (Socket P+) |
| # of CPU sockets | 2 |
| Supported CPU's | Intel Xeon Scalable 3rd Gen |
| Max CPU TDP | 205 W |
| Chipset | Intel C621A |
| Memory Type | DDR4 ECC RDIMM DDR4 ECC LRDIMM |
| Memory Speed | 3200 MHz 2933 MHz 2666 MHz |
| # of DIMM's | 16 |
| Max Memory Size | 4 TB |
| Integrated GPU | ASPEED AST2600 |
| # of 2.5 hot-swap bays | 2 |
| # of 3.5 hot-swap bays | 12 |
| # of EDSFF/NGSFF NVMe bays | 4 x E1.S |
| Backplanes | NVMeG4/SAS3/SATA3 |
| # of PCIe x16 4.0 | 2 |
| # of PCIe x8 4.0 | 1 |
| I/O expansion modules | 1 x AIOM PCIe 4.0 x16 |
| # of USB Ports | 2 x USB 2.0 2 x USB 3.0 |
| Storage interface | Native SATA Optional SAS |
| Storage Controllers | Intel C621A |
| # of M.2 2280 | 2 |
| # of Serial Ports | 1 x Fast UART 16550 (header) |
| # of 25GbE Ports | 2 x SFP28 |
| Integrated BMC | IPMI Dedicated RJ45 |
| BMC chip | ASPEED AST2600 |
| TPM | 1 x TPM 2.0 10-pin Header |
| Power Supply | Redundant |
| PSU Wattage | 800 W |
| PSU Certification | 80+ Platinum |
| Rack Rails | Included |
| Chassis Dimensions | 43 x 447 x 930 mm |
| Notes | 4 x E1.S |
There are currently no product reviews.

