Create PDF | Compare |
Withdrawn
PRODUCT INFO ID: 1018
Supermicro SuperServer SYS-F628R3-RC1BPT+ 4U FatTwin^2 DP 4x8LFF LSI 3108 RED PSU
Manufacturer
Supermicro
Part number:
SYS-F628R3-RC1BPT+
EAN:
672042183685
| Chassis Form Factor | Rack 4U |
|---|---|
| # of systems (nodes) | 4 |
| CPU Socket | LGA 2011 (Socket R3) |
| # of CPU sockets (per node) | 2 |
| Supported CPU's | Intel Xeon E5-2600v4 Intel Xeon E5-2600v3 |
| Max CPU TDP | 145 W |
| Chipset | Intel C612 Wellsburg |
| Memory Type | DDR4 ECC 3DS LRDIMM DDR4 ECC LRDIMM DDR4 ECC RDIMM |
| Memory Speed | 2400 MHz 2133 MHz 1866 MHz 1600 MHz |
| # of DIMM's (per node) | 16 |
| Max Memory Size (per node) | 2048 GB |
| Integrated GPU | Aspeed AST2400 |
| # of 3.5 hot-swap bays (per node) | 6 |
| # of 3.5 NVMe bays (per node) | 2 |
| Backplanes | SAS3/SATA3 |
| # of PCIe x16 3.0 (per node) | 1 |
| # of PCIe x8 3.0 (per node) | 1 |
| # of USB Ports (per node) | 2 x USB 3.0 (rear) |
| # of SATA Ports (per node) | 10 |
| # of SAS Ports (per node) | 8 |
| Storage Controllers | 6 x AHCI iSATA 6Gb/s 4 x sSATA 6Gb/s LSI 3108 12Gb/s |
| Integrated RAID | 0,1,5,10 |
| Hardware RAID | 0,1,5,6,10,50,60 |
| # of Serial Ports (per node) | 1 x Fast UART 16550 (header) |
| # of 10GbE Ports (per node) | 2 x RJ45 |
| Network Controllers | Intel x540 Dual Port 10 Gigabit Base-T |
| Integrated BMC | IPMI 2.0 KVM-over-LAN Virtual Media over LAN IPMI Dedicated RJ45 PHY |
| BMC chip | Aspeed AST2400 |
| TPM | 1 x TPM 1.2 20-pin Header |
| Power Supply | Redundant |
| PSU Wattage | 1280W |
| PSU Certification | 80+ Platinum |
| Chassis Dimensions | 448 x 177 x 737mm |
There are currently no product reviews.



