PRODUCT INFO ID: 5431
Supermicro SuperServer SYS-620U-TNR 2U DP 12xLFF IPMI RED PSU
Manufacturer
Supermicro
Part number:
SYS-620U-TNR
EAN:
672042411801
PLEASE NOTE !!!
Due to the complexity of integration, this product is sold as a completely assembled system only (with CPUs, DIMMs and HDD/NVMes).
| Category | Virtualization HPC |
|---|---|
| Order option | Complete System |
| Chassis Form Factor | Rack 2U |
| CPU Socket | LGA 4189 (Socket P+) |
| # of CPU sockets | 2 |
| Supported CPU's | Intel Xeon Scalable 3rd Gen |
| Max CPU TDP | 270 W |
| Chipset | C621A |
| Memory Type | DDR4 ECC RDIMM DDR4 ECC LRDIMM |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| # of DIMM's | 32 |
| Max Memory Size | 8 TB |
| Integrated GPU | ASPEED AST2600 |
| # of 3.5 hot-swap bays | 12 |
| # of PCIe x16 4.0 | 2 |
| # of PCIe x8 4.0 | 6 |
| # of USB Ports | 2 x USB 3.0 |
| Storage interface | Native SATA |
| # of SATA DOM power | 2 |
| Storage Controllers | Intel C621A |
| Integrated RAID | 0 1 5 10 |
| Integrated BMC | IPMI Dedicated RJ45 |
| BMC chip | ASPEED AST2600 |
| TPM | 1 x TPM 2.0 10-pin Header |
| Power Supply | Redundant |
| PSU Wattage | 1200 W |
| PSU Certification | 80+ Titanium |
| Chassis Dimensions | 89 x 437 x 737,9 mm |
There are currently no product reviews.

