PRODUCT INFO ID: 7479
Supermicro SuperServer SYS-211E-FRN2T 2U UP 2xSFF 2x10GbE RED PSU
Manufacturer
Supermicro
Part number:
SYS-211E-FRN2T
EAN:
672042513505
PLEASE NOTE !!!
Due to the complexity of integration, this product is sold as a completely assembled system only (with CPUs, DIMMs and HDD/NVMes).
| Category | Multi-Access Edge Computing Flex-RAN, Open-RAN vBBU |
|---|---|
| Order option | Complete System |
| Chassis Form Factor | Rack 2U |
| CPU Socket | LGA 4677 (Socket E) |
| # of CPU sockets | 1 |
| Supported CPU's | Intel Xeon Scalable 5th Gen Intel Xeon Scalable 4th Gen |
| Max CPU TDP | 350 W |
| Chipset | C741 |
| Memory Type | DDR5 ECC RDIMM |
| Memory Speed | 5600 MT/s |
| # of DIMM's | 8 |
| Max Memory Size | 2 TB |
| # of 2.5 fixed bays | 2 |
| # of USB Ports | 2 x USB 2.0 2 x USB 3.2 Gen1 |
| Storage interface | Native SATA |
| Storage Controllers | Intel C741 |
| Integrated RAID | 0 1 |
| # of M.2 22110 | 2 |
| # of Serial Ports | 1 x Fast Uart 16550 (header) |
| # of 10GbE Ports | 2 x RJ45 |
| Network Controllers | Intel X550 |
| Integrated BMC | IPMI Dedicated RJ45 |
| BMC chip | ASPEED AST2600 |
| TPM | 1 x TPM 2.0 10-pin Header |
| Power Supply | Redundant |
| PSU Wattage | 800 W |
| PSU Certification | 80+ Platinum |
| Rack Rails | Included |
| Chassis Dimensions | 88,9 x 436,88 x 298,8 mm |
| Notes | PCI-Express Slots Configuration: 1 x PCIe 5.0 x16 or x8 HHHL slot(s) 1 x PCIe 5.0 x8 HHHL or Disable slot(s) 2 x PCIe 5.0 x16 FHHL slot(s) 1 x (Optional) PCIe 5.0 x16 or x8 FHHL slot(s) 1 x (Optional) PCIe 5.0 x8 FHHL slot(s) |
There are currently no product reviews.

