PRODUCT INFO ID: 6688
Supermicro SuperServer SYS-2049U-TR4 2U QP 24xSFF 4x1GbE IPMI RED PSU
Manufacturer
Supermicro
Part number:
SYS-2049U-TR4
EAN:
672042290178
PLEASE NOTE !!!
Due to the complexity of integration, this product is sold as a completely assembled system only (with CPUs, DIMMs and HDD/NVMes).
| Order option | Complete System |
|---|---|
| Chassis Form Factor | Rack 2U |
| CPU Socket | LGA 3647 (Socket P) |
| # of CPU sockets | 4 |
| Supported CPU's | Intel Xeon Scalable 2nd Gen Intel Xeon Scalable 1st Gen |
| Max CPU TDP | 165 W |
| Chipset | C621 |
| Memory Type | DDR4 ECC RDIMM DDR4 ECC LRDIMM |
| Memory Speed | 2933 MHz 2666 MHz |
| # of DIMM's | 48 |
| Max Memory Size | 12 TB |
| Integrated GPU | ASPEED AST2500 |
| # of 2.5 hot-swap bays | 24 |
| Backplanes | SAS3/SATA3 |
| # of PCIe x16 3.0 | 6 |
| # of PCIe x8 3.0 | 5 |
| # of USB Ports | 2 x USB 3.0 |
| Storage interface | Native SATA |
| # of SATA DOM power | 2 |
| Storage Controllers | Intel C621 |
| # of M.2 22110 | 2 |
| # of Serial Ports | 1 x Fast UART 16550 (rear) |
| Integrated BMC | IPMI Dedicated RJ45 |
| BMC chip | ASPEED AST2500 |
| TPM | 1 x TPM 2.0 10-pin Header |
| Power Supply | Redundant |
| PSU Wattage | 1600 W |
| PSU Certification | 80+ Titanium |
| Chassis Dimensions | 437 x 89 x 780 mm |
| Notes | 4 x Gigabit Ethernet ports via AOC-2UR66-i4G |
There are currently no product reviews.

