PRODUCT INFO ID: 5405
Supermicro MBD-X12DPL-NT6, 2xSKT LGA4189, 3Gen. Intel Xeon Scalable, C621A, SATA, 2x10GbE, NVME, M.2, IPMI
Manufacturer
Supermicro
Part number:
MBD-X12DPL-NT6-O
| Category | Server |
|---|---|
| Form Factor | ATX |
| Dimensions | 12.23" x 10" |
| CPU Socket | LGA 4189 (Socket P+) |
| # of CPU sockets | 2 |
| Supported CPU's | Intel Xeon Scalable 3rd Gen |
| Max CPU TDP | 185W |
| Chipset | C621A |
| Memory Type | DDR4 ECC LRDIMM |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| # of DIMM's | 8 |
| Max Memory Size | 2TB |
| # of PCIe x16 4.0 | 4 |
| # of USB Ports | 5xUSB 3.2Gen1 |
| # of SATA Ports | 12 |
| Integrated RAID | RAID 0,1,5,10 |
| # of M.2 2280 | 2 |
| # of Serial Ports | 1 |
| # of 10GbE Ports | 2 x RJ45 |
| Network Controllers | Intel X550 |
| Integrated BMC | IPMI Dedicated RJ45 |
| BMC chip | ASPEED AST2600 |
| TPM | 1 x TPM 2.0 9-pin Header |
| Notes | 2xSATA DOM |
There are currently no product reviews.

