PRODUCT INFO ID: 5401
Supermicro MBD-X12DAI-N6, 2xSKT LGA4189, 3Gen., Intel Xeon Scalable, C621A, SATA, 2x1GbE, NVME, M.2, IPMI
Manufacturer
Supermicro
Part number:
MBD-X12DAi-N6-O
| Category | Server |
|---|---|
| Form Factor | E-ATX |
| Dimensions | 1 x TPM Header |
| CPU Socket | LGA 4189 (Socket P+) |
| # of CPU sockets | 2 |
| Supported CPU's | Intel Xeon Scalable 3rd Gen |
| Max CPU TDP | 270W |
| Chipset | C621A |
| Memory Type | DDR4 ECC RDIMM |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| # of DIMM's | 16 |
| Max Memory Size | 4TB |
| # of PCIe x16 4.0 | 5 |
| # of PCIe x8 4.0 | 1 |
| # of USB Ports | 6xUSB 3.1Gen1 2xUSB 3.2Gen2 |
| # of SATA Ports | 8 |
| Storage Controllers | Intel C621A |
| Integrated RAID | RAID 0,1,5,10 |
| # of Serial Ports | 1 |
| # of 1GbE Ports | 2 x RJ45 |
| Network Controllers | Intel i210 |
| Integrated BMC | IPMI Dedicated RJ45 |
| BMC chip | ASPEED AST2600 |
| TPM | 1 x TPM 2.0 9-pin Header |
| Notes | 4 PCIe 4.0 NVMe x4 Internal Port(s) |
There are currently no product reviews.

