PRODUCT INFO ID: 1695
Supermicro MBD-X11SSM-F, Single SKT, Intel C236 Chipset, SATA, 2xGbE, IPMI
Manufacturer
Supermicro
Part number:
MBD-X11SSM-F-O
EAN:
672042200979
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Category | Server |
|---|---|
| Form Factor | Micro-ATX |
| Dimensions | 9.6" x 9.6" |
| CPU Socket | LGA 1151 (Socket H4) |
| # of CPU sockets | 1 |
| Supported CPU's | Intel Xeon E3-1200v5 |
| Chipset | Intel C236 Skylake |
| Memory Type | DDR4 ECC UDIMM |
| Memory Speed | 2133 MHz 1866 MHz 1600 MHz |
| # of DIMM's | 4 |
| Max Memory Size | 64 GB |
| Integrated GPU | Aspeed AST2400 |
| # of PCIe x4 3.0 | 2 |
| # of PCIe x8 3.0 | 2 |
| # of USB Ports | 2 x USB 3.0 (rear) 2 x USB 3.0 (header) 1 x USB 3.0 Type A 2 x USB 2.0 (rear) 4 x USB 2.0 (header) |
| # of SATA Ports | 8 |
| # of SATA DOM power | 2 |
| Storage Controllers | 8 x AHCI iSATA 6Gb/s |
| Integrated RAID | 0,1,5,10 |
| # of Serial Ports | 1 x Fast UART 16550 (rear) 1 x Fast UART 16550 (header) |
| # of 1GbE Ports | 2 x RJ45 |
| Network Controllers | Intel i210 Dual Port Gigabit Ethernet |
| Integrated BMC | IPMI Dedicated RJ45 |
| BMC chip | Aspeed AST2400 |
| TPM | 1 x TPM 1.2 20-pin Header |
There are currently no product reviews.
You may also like
245.76 EUR net302.29 EUR gross
0 pcs.
239.89 EUR net295.07 EUR gross
0 pcs.
463.13 EUR net569.65 EUR gross
0 pcs.
459.22 EUR net564.84 EUR gross
0 pcs.
234.99 EUR net289.04 EUR gross
0 pcs.
231.08 EUR net284.22 EUR gross
0 pcs.
248.70 EUR net305.90 EUR gross
0 pcs.
252.62 EUR net310.72 EUR gross
0 pcs.
361.30 EUR net444.40 EUR gross
0 pcs.
355.43 EUR net437.18 EUR gross
0 pcs.
254.58 EUR net313.13 EUR gross
0 pcs.
249.68 EUR net307.11 EUR gross
0 pcs.







