PRODUCT INFO ID: 2797
Supermicro MBD-X11SAE-F, Single SKT, Intel C236 Chipset, SATA, 2xGbE, shared IPMI, M.2 Bulk
Manufacturer
Supermicro
Part number:
MBD-X11SAE-F-B
EAN:
672042204762
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Category | Workstation |
|---|---|
| Form Factor | ATX |
| Dimensions | 12" x 9.6" |
| CPU Socket | LGA 1151 (Socket H4) |
| # of CPU sockets | 1 |
| Supported CPU's | Intel Xeon E3-1200v5 Intel Core 6th Gen. |
| Chipset | Intel C236 Skylake |
| Memory Type | DDR4 ECC UDIMM DDR4 non-ECC UDIMM |
| Memory Speed | 2133 MHz 1866 MHz 1600 MHz |
| # of DIMM's | 4 |
| Max Memory Size | 64 GB |
| Integrated GPU | Aspeed AST2400 |
| # of PCIe x16 3.0 | 2 |
| # of USB Ports | 2 x USB 3.1 (rear) 2 x USB 3.0 (rear) 4 x USB 3.0 (header) 2 x USB 2.0 (rear) 4 x USB 2.0 (header) |
| # of SATA Ports | 8 |
| Storage Controllers | 8 x AHCI iSATA 6Gb/s |
| Integrated RAID | 0,1,5,10 |
| # of Serial Ports | 2 x Fast UART 16550 (header) |
| # of 1GbE Ports | 2 x RJ45 |
| Network Controllers | Intel i219LM Port Gigabit Ethernet Intel i210AT Port Gigabit Ethernet (Share with IPMI) |
| BMC chip | Aspeed AST2400 |
| TPM | 1 x TPM 1.2 20-pin Header |
There are currently no product reviews.
You may also like
1022.72 zł net1257.95 zł gross
0 pcs.
1138.66 zł net1400.55 zł gross
0 pcs.
852.96 zł net1049.14 zł gross
0 pcs.
832.26 zł net1023.68 zł gross
0 pcs.
1349.83 zł net1660.29 zł gross
0 pcs.
1320.84 zł net1624.63 zł gross
0 pcs.
1436.78 zł net1767.24 zł gross
0 pcs.
1411.94 zł net1736.69 zł gross
0 pcs.






