Create PDF | Compare |
PRODUCT INFO ID: 2578
Supermicro MBD-X10SRM-TF, Single SKT, Intel C612 Chipset, SATA, 2x10GbE, IPMI, M.2 Bulk
Manufacturer
Supermicro
Part number:
MBD-X10SRM-TF-B
EAN:
672042229697
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Form Factor | uATX |
|---|---|
| Dimensions | 9.6" x 9.6" |
| CPU Socket | LGA 2011 (Socket R3) |
| # of CPU sockets | 1 |
| Supported CPU's | Intel Xeon E5-2600v4 Intel Xeon E5-2600v3 Intel Xeon E5-1600v4 Intel Xeon E5-1600v3 |
| Chipset | Intel C612 Wellsburg |
| Memory Type | DDR4 ECC 3DS LRDIMM DDR4 ECC LRDIMM DDR4 ECC RDIMM |
| Memory Speed | 2400 MHz 2133 MHz 1866 MHz 1600 MHz |
| # of DIMM's | 4 |
| Max Memory Size | 512 GB |
| Integrated GPU | Aspeed AST2400 |
| # of PCIe x16 3.0 | 1 |
| # of PCIe x4 3.0 | 2 |
| # of USB Ports | 2 x USB 3.0 (rear) 2 x USB 3.0 (header) 1 x USB 3.0 Type A 2 x USB 2.0 (rear) 4 x USB 2.0 (header) |
| # of SATA Ports | 10 |
| Storage Controllers | 10 x AHCI iSATA 6Gb/s |
| Integrated RAID | 0,1,10 |
| # of Serial Ports | 1 x Fast UART 16550 (rear) 1 x Fast UART 16550 (header) |
| # of 10GbE Ports | 2 x Base-T |
| Network Controllers | Intel x550 Dual Port 10 Gigabit Base-T |
| Integrated BMC | IPMI 2.0 KVM-over-LAN Virtual Media over LAN IPMI Dedicated RJ45 PHY |
| BMC chip | Aspeed AST2400 |
| TPM | 1 x TPM 1.2 20-pin Header |
There are currently no product reviews.
You may also like
$343.85 net$422.93 gross
0 pcs.
$377.20 net$463.96 gross
0 pcs.
$372.60 net$458.30 gross
0 pcs.
$380.65 net$468.20 gross
0 pcs.
$370.30 net$455.47 gross
0 pcs.
$481.85 net$592.68 gross
0 pcs.
$474.95 net$584.19 gross
0 pcs.
$516.35 net$635.11 gross
0 pcs.
$511.75 net$629.45 gross
0 pcs.
$339.25 net$417.28 gross
0 pcs.
$334.65 net$411.62 gross
0 pcs.






