Create PDF | Compare |
PRODUCT INFO ID: 1389
Supermicro MBD-X10SRA-F, Single SKT, Intel C612 Chipset, SATA, 2xGbE, IPMI
Manufacturer
Supermicro
Part number:
MBD-X10SRA-F-O
EAN:
672042171583
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Form Factor | ATX |
|---|---|
| Dimensions | 12" x 9.6" |
| CPU Socket | LGA 2011 (Socket R3) |
| # of CPU sockets | 1 |
| Supported CPU's | Intel Xeon E5-2600v3 Intel Xeon E5-1600v3 |
| Chipset | Intel C612 Wellsburg |
| Memory Type | DDR3 ECC LRDIMM DDR3 ECC RDIMM DDR3 ECC UDIMM DDR3 non-ECC UDIMM |
| Memory Speed | 2133 MHz 1866 MHz 1600 MHz 1333 MHz |
| # of DIMM's | 8 |
| Max Memory Size | 512 GB |
| Integrated GPU | Aspeed AST2400 |
| # of PCIe x16 3.0 | 4 |
| # of PCIe x4 2.0 | 2 |
| # of USB Ports | 6 x USB 3.0 (rear) 2 x USB 3.0 (header) |
| # of SATA Ports | 10 |
| Storage Controllers | 6 x AHCI iSATA 6Gb/s 4 x sSATA 6Gb/s |
| Integrated RAID | 0,1,5,10 |
| # of Serial Ports | 1 x Fast UART 16550 (header) |
| # of 1GbE Ports | 2 x RJ45 |
| Network Controllers | Intel i210-AT Dual Port Gigabit Ethernet |
| Integrated BMC | IPMI 2.0 KVM-over-LAN |
| BMC chip | Aspeed AST2400 |
| TPM | 1 x TPM 1.2 20-pin Header |
There are currently no product reviews.
You may also like
$343.85 net$422.93 gross
0 pcs.
$372.60 net$458.30 gross
0 pcs.
$380.65 net$468.20 gross
0 pcs.
$370.30 net$455.47 gross
0 pcs.
$481.85 net$592.68 gross
0 pcs.
$474.95 net$584.19 gross
0 pcs.
$516.35 net$635.11 gross
0 pcs.
$511.75 net$629.45 gross
0 pcs.
$339.25 net$417.28 gross
0 pcs.
$334.65 net$411.62 gross
0 pcs.
$324.30 net$398.89 gross
0 pcs.







