PRODUCT INFO ID: 2553
Supermicro MBD-X10DRL-i, Dual SKT, Intel C612 Chipset, SATA, 2xGbE, IPMI Bulk
Manufacturer
Supermicro
Part number:
MBD-X10DRL-i-B
EAN:
672042155613
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Category | Server |
|---|---|
| Form Factor | ATX |
| Dimensions | 12" x 10" |
| CPU Socket | LGA 2011 (Socket R3) |
| # of CPU sockets | 2 |
| Supported CPU's | Intel Xeon E5-2600v3 Intel Xeon E5-2600v4 |
| Chipset | Intel C612 Wellsburg |
| Memory Type | DDR4 ECC 3DS LRDIMM DDR4 ECC LRDIMM DDR4 ECC RDIMM |
| Memory Speed | 2400 MHz 2133 MHz 1866 MHz 1600 MHz |
| # of DIMM's | 8 |
| Max Memory Size | 1024 GB |
| Integrated GPU | Aspeed AST2400 |
| # of PCIe x16 3.0 | 1 |
| # of PCIe x4 3.0 | 1 |
| # of PCIe x8 3.0 | 3 |
| # of PCIe x4 2.0 | 1 |
| # of USB Ports | 2 x USB 3.0 (rear) 2 x USB 3.0 (header) 2 x USB 2.0 (rear) 2 x USB 2.0 (header) 1 x USB 2.0 Type A |
| # of SATA Ports | 10 |
| # of SATA DOM power | 1 |
| Storage Controllers | 6 x AHCI iSATA 6Gb/s 4 x sSATA 6Gb/s |
| Integrated RAID | 0,1,5,10 |
| # of Serial Ports | 1 x Fast UART 16550 (rear) 1 x Fast UART 16550 (header) |
| # of 1GbE Ports | 2 x RJ45 |
| Network Controllers | Intel i210 Dual Port Gigabit Ethernet |
| Integrated BMC | IPMI Dedicated RJ45 |
| BMC chip | Aspeed AST2400 |
| TPM | 1 x TPM 1.2 20-pin Header |
There are currently no product reviews.
You may also like
3465.31 PLN net4262.33 PLN gross
0 pcs.
3339.30 PLN net4107.34 PLN gross
0 pcs.
4343.19 PLN net5342.12 PLN gross
0 pcs.
4221.38 PLN net5192.30 PLN gross
0 pcs.
1688.55 PLN net2076.92 PLN gross
0 pcs.
1646.55 PLN net2025.26 PLN gross
0 pcs.
2217.80 PLN net2727.89 PLN gross
0 pcs.
2167.39 PLN net2665.89 PLN gross
0 pcs.
2146.39 PLN net2640.06 PLN gross
0 pcs.
2100.19 PLN net2583.23 PLN gross
0 pcs.
2133.79 PLN net2624.56 PLN gross
0 pcs.
2091.79 PLN net2572.90 PLN gross
0 pcs.






