PRODUCT INFO ID: 1340
Supermicro MBD-X10DRD-LTP, Dual SKT, Intel C612 Chipset, SATA, 2x10Gb SFP+, IPMI
Manufacturer
Supermicro
Part number:
MBD-X10DRD-LTP-O
EAN:
672042178155
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Category | Server |
|---|---|
| Form Factor | E-ATX |
| Dimensions | 13" x 10.5" |
| CPU Socket | LGA 2011 (Socket R3) |
| # of CPU sockets | 2 |
| Supported CPU's | Intel Xeon E5-2600v3 Intel Xeon E5-2600v4 |
| Chipset | Intel C612 Wellsburg |
| Memory Type | DDR4 ECC 3DS LRDIMM DDR4 ECC LRDIMM DDR4 ECC RDIMM |
| Memory Speed | 2400 MHz 2133 MHz 1866 MHz 1600 MHz |
| # of DIMM's | 8 |
| Max Memory Size | 1024 GB |
| Integrated GPU | Aspeed AST2400 |
| # of PCIe x8 3.0 | 1 |
| # of USB Ports | 4 x USB 2.0 (rear) 2 x USB 2.0 (header) 1 x USB 2.0 Type A |
| # of SATA Ports | 6 |
| # of SATA DOM power | 2 |
| Storage Controllers | 6 x AHCI iSATA 6Gb/s |
| Integrated RAID | 0,1,5,10 |
| # of Serial Ports | 1 x Fast UART 16550 (rear) 1 x Fast UART 16550 (header) |
| # of 10GbE Ports | 2 x SFP+ |
| Network Controllers | Intel 82599ES Dual port 10Gigabit SFP+ |
| Integrated BMC | IPMI Dedicated RJ45 |
| BMC chip | Aspeed AST2400 |
| TPM | 1 x TPM 1.2 20-pin Header |
There are currently no product reviews.
You may also like
3431.34 zł net4220.55 zł gross
0 pcs.
3306.57 zł net4067.08 zł gross
0 pcs.
4300.62 zł net5289.76 zł gross
0 pcs.
4180.00 zł net5141.40 zł gross
0 pcs.
1672.00 zł net2056.56 zł gross
0 pcs.
1630.41 zł net2005.40 zł gross
0 pcs.
2196.06 zł net2701.15 zł gross
0 pcs.
2146.15 zł net2639.76 zł gross
0 pcs.
2125.35 zł net2614.18 zł gross
0 pcs.
2079.60 zł net2557.91 zł gross
0 pcs.
2112.88 zł net2598.84 zł gross
0 pcs.
2071.28 zł net2547.68 zł gross
0 pcs.






