Create PDF | Compare |
Withdrawn
PRODUCT INFO ID: 218
Supermirco SuperServer SYS-6027TR-HTQRF 2U Twin^2 DP 4x3LFF RED PSU
Manufacturer
Supermicro
Part number:
SYS-6027TR-HTQRF
EAN:
672042106073
| Chassis Form Factor | Rack 2U |
|---|---|
| # of systems (nodes) | 4 |
| CPU Socket | LGA 2011 (Socket R) |
| # of CPU sockets (per node) | 2 |
| Supported CPU's | Intel Xeon E5-2600v2 Intel Xeon E5-2600 |
| Max CPU TDP | 135 W |
| Chipset | Intel C602 Patsburg |
| Memory Type | DDR3 ECC RDIMM |
| Memory Speed | 1600 MHz 1333 MHz 1066 MHz 800 MHz |
| # of DIMM's (per node) | 8 |
| Max Memory Size (per node) | 256 GB |
| Integrated GPU | Matrox G200eW |
| # of 3.5 hot-swap bays (per node) | 3 |
| Backplanes | SAS2/SATA3 |
| # of PCIe x16 3.0 (per node) | 1 |
| # of USB Ports (per node) | 2 x USB 2.0 (rear) 1 x USB 2.0 Type A |
| # of SATA Ports (per node) | 7 |
| Storage Controllers | 2 x AHCI iSATA 6Gb/s 5 x sSATA 3Gb/s |
| Integrated RAID | 0,1,5,10 |
| # of Serial Ports (per node) | 1 x Fast UART 16550 (header) |
| # of 1GbE Ports (per node) | 2 x RJ45 |
| Network Controllers | Intel i350 Dual Port Gigabit Ethernet |
| # of QSFP Infiniband (per node) | 1 |
| Infiniband | 1 x QDR 40Gbps |
| Integrated BMC | IPMI 2.0 KVM-over-LAN Virtual Media over LAN IPMI Dedicated RJ45 PHY |
| BMC chip | Nuvoton WPCM450 |
| TPM | 1 x TPM 1.2 20-pin Header |
| Power Supply | Redundant |
| PSU Wattage | 1620W |
| PSU Certification | 80+ Platinum |
| Chassis Dimensions | 438 x 88 x 724mm |
There are currently no product reviews.



