PRODUCT INFO ID: 8677
Supermicro GPU A+ Server AS-5126GS-TNRT2 5U DP 10xSFF IPMI RED PSU
Manufacturer
Supermicro
Part number:
AS-5126GS-TNRT2
| Category | AI / Deep Learning 3D Rendering Farm |
|---|---|
| Order option | Complete System |
| Chassis Form Factor | Rack 5U |
| CPU Socket | LGA 6096 (Socket SP5) |
| # of GPU slots | 10 |
| # of CPU sockets | 2 |
| Supported CPU's | AMD EPYC 9004 AMD EPYC 9005 |
| Supported GPU's | NVIDIA H100 NVIDIA RTX PRO 6000 Blackwell Server Edition NVIDIA H200 NVL (141GB) NVIDIA L40S |
| GPU-to-GPU interconnect | NVIDIA NVLink AMD Infinity Fabric Link |
| Max CPU TDP | 500 W |
| Chipset | System on Chip |
| Memory Type | DDR5 ECC RDIMM |
| Memory Speed | 6400 MT/s 4800 MT/s |
| # of DIMM's | 24 |
| Max Memory Size | 6 TB |
| Integrated GPU | ASPEED AST2600 |
| # of 2.5 hot-swap bays | 10 |
| Backplanes | NVMeG5/SAS3/SATA3 |
| # of PCIe x16 5.0 | 11 |
| # of USB Ports | 2 x USB 3.0 |
| Storage interface | Native SATA |
| Storage Controllers | Asmedia ASM1061 |
| # of M.2 22110 | 2 |
| Network Controllers | 2 x RJ45 |
| TPM | 1 x TPM 2.0 10-pin Header |
| Power Supply | Redundant |
| PSU Wattage | 2700 W |
| PSU Certification | 80+ Titanium |
| Rack Rails | Included |
| Chassis Dimensions | 222 x 437 x 737 mm |
There are currently no product reviews.

