PRODUCT INFO ID: 8672
Supermicro GrandTwin A+ Server AS -2116GT-HNTF 2U UP 2xSFF IPMI RED PSU
Manufacturer
Supermicro
Part number:
AS -2116GT-HNTF
| Category | HPC Cloud Gaming |
|---|---|
| Order option | Complete System |
| Chassis Form Factor | Rack 2U |
| # of systems (nodes) | 4 |
| CPU Socket | LGA 6096 (Socket SP5) |
| # of CPU sockets (per node) | 1 |
| Supported CPU's | AMD EPYC 9004 AMD EPYC 9005 |
| Max CPU TDP | 400 W |
| Chipset | System on Chip |
| Memory Type | DDR5 ECC RDIMM |
| Memory Speed | 5200 MT/s 4800 MT/s 4400 MT/s 4000 MT/s |
| # of DIMM's (per node) | 16 |
| Max Memory Size | 4 TB |
| Integrated GPU | ASPEED AST2600 |
| # of 2.5 hot-swap bays (per node) | 4 |
| Backplanes | NVMeG5/SATA3 |
| I/O expansion modules (per node) | 1 x AIOM PCIe 5.0 x16 |
| # of USB Ports (per node) | 2 x USB 2.0 |
| # of M.2 22110 (per node) | 2 |
| Integrated BMC | IPMI Dedicated RJ45 |
| BMC chip | ASPEED AST2600 |
| TPM | 1 x TPM 2.0 10-pin Header |
| Power Supply | Redundant |
| PSU Wattage | 2200 W |
| PSU Certification | 80+ Titanium |
| Chassis Dimensions | 88 x 449 x 711 mm |
There are currently no product reviews.

