PRODUCT INFO ID: 9274
MSI S5062X170RAU12, Rack 1U, DP, Intel Xeon 6700, 12x2.5" NVMe, 2x E1.S 9mm NVMe, Red. PSU, IPMI
PLEASE NOTE !!!
The offered product is a platform only for building your own system configuration (does not include CPU, memory modules and hard drives).
If you are going to buy a system ready to go with CPU, RAM, HDD/SDD and other options, you are welcome to send us an inquiry.
We have the best prices and availability for complete solutions. We provide full technical support for systems purchased from us.
| Form Factor |
1U
|
| Dimensions |
438.5mm(17.2") x43mm(1.7") Hx770mm(30.3")D
|
| Processor |
Dual Intel® Xeon® 6700E-series, 6500P-series and 6700P-series processors, TDP up to 350W
|
| Socket |
(2) LGA4710 (Socket E2)
|
| Chipset |
N/A
|
| Memory |
(32) DDR5 DIMM Slots, 8 channels per CPU(2DPC), RDIMM/RDIMM-3DS/MRDIMM
- Max. Frequency: RDIMM: 6500P/6700P series: 6400 MT/s (1DPC), 6000 MT/s (2DPC) 6700E series: 6400 MT/s (1DPC), 5200 MT/s (2DPC) MRDIMM: 8000MT/s(only support 1DPC) - Max. Capacity per DIMM: 256GB(RDIMM), 64GB(MRDIMM) *MRDIMMs are only supported with Intel® Xeon® 6 P-core series processors |
| Drive Bays |
(12) Front hot-swap 2.5" U.2 PCIe 5.0 x4 NVMe drive bays (6 from CPU0, 6 from CPU1)
(2) Rear hot-swap E1.S 9.5mm PCIe 5.0 x4 NVMe drive bays (CPU1) |
| Internal Storage |
(2) 2280/22110 PCIe 5.0 x2 NVMe M.2 ports (CPU0)
|
| Expansion Slots |
(2) PCIe 5.0 x16 FHHL single wide slots (1 from CPU0, 1 from CPU1)
|
| Networking |
(1) PCIe 5.0 x16 OCP3 NIC Mezzanine slot (CPU0, NCSI supported)
|
| RAID |
NVMe RAID 0/1/5/10 support (Intel® VROC RAID key required)
|
| Front I/O |
(12) Hot-swap 2.5" U.2 drive bays
(1) USB 3.0 Type-A Port (1) USB 2.0 Type-A Port (1) System Power LED Button (1) UID LED Button (1) Reset Button (4) Status LEDs: Fault/LAN/M.2 |
| Rear I/O |
(2) Hot-swap E1.S 9.5mm drive bays
(1) 1000Base-T Dedicated Server Management Port (1) COM USB Type A port (1) USB 2.0 Type-A Port (1) Mini Display port (1) Power LED(Green) Button (1) UID LED(Blue) Button (1) Status LEDs: Green/Red |
| Security |
Chassis Intrusion
TPM2.0 module supported (optional) ASPEED AST1060 Hardware Root of Trust module supported (optional) |
| Server Management |
(1) 1000Base-T Dedicated Server Management Port
ASPEED AST2600 with AMI MegaRAC based firmware supporting IPMI 2.0 and DMTF Redfish API Dual BIOS and dual BMC eMMC for local BMC storage media |
| Environment |
System Operating Temperature: 0°C ~ 35°C (50°F ~ 95°F)
Non-operating Temperature: -20°C ~ 70°C (-4°F to 158°F) Non-operating Relative Humidity: 5% to 85% (non-condensing) |
| Power Supply |
(1+1) Redundant 2000W CRPS 80PLUS Titanium
Dimension (WxHxL): 73.5 x 40 x 185 mm Rating: AC Input: 100-127Vac, 15A, 47-63Hz Output: Max 1000W, DC +12V/81.8A, +12Vsb/3A AC Input: 200-219Vac, 10A, 47-63Hz Output: Max 1800W, DC +12V/147A, +12Vsb/3A AC Input: 220-240Vac, 10A, 47-63Hz Output: Max 2000W, DC +12V/163.6A, +12Vsb/3A DC Input: 240V, 10A Output: Max 2000W *C13 power cords are required and will be offered as optional accessories. |
| Cooling |
(2) EVAC air cooling modules for max. 350W CPU
(8) 4056 Hot-swap System Fans |
| Certification |
CE, FCC (Class A)
|
| Package Contents |
(1) Barebone
(1) Quick guide (1) Slide rail Kit (2) CPU Coolers (2) CPU Carrier E2A (2) CPU Carrier E2B (2) CRPS PSUs(inside system) |
| Optional parts |
TPM2.0 module: TPM20-IRS
RoT module: ROT1 Power cords: -C13 1.8m 125V/15A(US, NEMA 5-15P): K33-3001359-I45 -C13 1.8m 250V/15A(US, NEMA 6-15P): K33-3001365-I45 -C13 1.8m 250V/16A(EU): K33-3001005-I45 -C13 1.8m 250V/10A(CN): K33-3001029-I45 -C13 1.8m 125V/13A(JP): K33-3001346-I45 -C13 to C14 1.8m 250V/15A(US): K33-3001360-I45 -C13 to C14 1.8m 250V/10A(EU): K33-3001424-I45 RAID Card Cable(Slimline SAS 8i to MCIO 8i, 800mm): K1K-3074207-V03 |
Images and descriptions are for illustrative purposes only and may not be perfectly accurate. Specifications, functions, and appearances may vary by model and region. Product availability and launch times may differ. Check with your local supplier for specific offers and details. All trademarks and logos belong to their respective owners.
| Order option | Barebone |
|---|---|
| Chassis Form Factor | Rack 1U |
| CPU Socket | LGA 4710 (Socket E2) |
| # of CPU sockets | 1 |
| Supported CPU's | Intel Xeon 6700 Intel Xeon 6500 |
| Max CPU TDP | 350 W |
| Chipset | System on Chip |
| Memory Type | DDR5 ECC RDIMM DDR5 ECC MRDIMM |
| Memory Speed | 8000 MT/s 6400 MT/s 5200 MT/s |
| # of DIMM's | 32 |
| Max Memory Size | 8 TB |
| Integrated GPU | ASPEED AST2600 |
| # of 2.5 NVMe bays | 12 |
| Backplanes | NVMeG4 |
| # of PCIe x16 5.0 | 2 |
| I/O expansion modules | 1 x OCP 3.0 PCIe 5.0 x16 |
| # of USB Ports | 1 x USB 3.0 2 x USB 2.0 |
| Storage interface | Native NVMe |
| # of M.2 22110 | 2 |
| # of Serial Ports | 1 x USB (COM) |
| Integrated BMC | IPMI Dedicated RJ45 |
| BMC chip | ASPEED AST2600 |
| TPM | 1 x TPM 2.0 20-pin Header |
| Power Supply | Redundant |
| PSU Wattage | 1000 W |
| PSU Certification | 80+ Titanium |
| Rack Rails | Included |
| Chassis Dimensions | 438.5 x 43 x 770 mm |
