PRODUCT INFO ID: 9277
MSI S3071D270RAU6-X2, Rack 2U, 2xUP, Intel Xeon 6900, 12x2.5" NVMe, Red. PSU, IPMI
Manufacturer
MSI
Part number:
S3071D270RAU6-X2
| Order option | Barebone |
|---|---|
| Chassis Form Factor | Rack 2U |
| # of systems (nodes) | 2 |
| CPU Socket | LGA 7529 (Socket BR) |
| # of CPU sockets (per node) | 1 |
| Supported CPU's | Intel Xeon 6900 |
| Max CPU TDP | 500 W |
| Chipset | System on Chip |
| Memory Type | DDR5 ECC RDIMM DDR5 ECC MRDIMM |
| Memory Speed | 8800 MT/s 6400 MT/s |
| # of DIMM's (per node) | 12 |
| Max Memory Size | 3 TB |
| Integrated GPU | ASPEED AST2600 |
| # of 2.5 NVMe bays (per node) | 6 |
| Backplanes | NVMeG5 |
| # of PCIe x16 5.0 (per node) | 1 |
| I/O expansion modules (per node) | 1 x OCP 3.0 PCIe 5.0 x16 |
| # of USB Ports (per node) | 1 x USB 2.0 |
| # of M.2 22110 (per node) | 2 |
| # of Serial Ports (per node) | 1 x USB (COM) |
| Integrated BMC | IPMI Dedicated RJ45 |
| BMC chip | ASPEED AST2600 |
| TPM | 1 x TPM 2.0 20-pin Header |
| Power Supply | Redundant |
| PSU Wattage | 2400 W |
| PSU Certification | 80+ Titanium |
| Rack Rails | Included |
| Chassis Dimensions | 448 x 87 x 747 mm |
There are currently no product reviews.

