PRODUCT INFO ID: 9271
MSI S3066X271RAU24, Rack 2U, UP, Intel Xeon 6700, 24x2.5" NVMe, 2xM.2, Red. PSU, IPMI
Manufacturer
MSI
Part number:
S3066X271RAU24
| Order option | Barebone |
|---|---|
| Chassis Form Factor | Rack 2U |
| CPU Socket | LGA 4710 (Socket E2) |
| # of CPU sockets | 1 |
| Supported CPU's | Intel Xeon 6700 Intel Xeon 6500 |
| Max CPU TDP | 350 W |
| Memory Type | DDR5 ECC RDIMM DDR5 ECC MRDIMM |
| Memory Speed | 8000 MT/s 6400 MT/s 5200 MT/s |
| # of DIMM's | 16 |
| Max Memory Size | 4 TB |
| Integrated GPU | ASPEED AST2600 |
| # of 2.5 NVMe bays | 24 |
| Backplanes | NVMeG5 |
| I/O expansion modules | 2 x OCP 3.0 PCIe 5.0 x16 |
| # of USB Ports | 2 x USB 3.2 1 x USB 2.0 |
| Storage interface | Native NVMe |
| # of M.2 22110 | 2 |
| # of Serial Ports | 1 x USB (COM) |
| Integrated BMC | IPMI Dedicated RJ45 |
| BMC chip | ASPEED AST2600 |
| TPM | 1 x TPM 2.0 20-pin Header |
| Power Supply | Redundant |
| PSU Wattage | 2000 W |
| PSU Certification | 80+ Titanium |
| Rack Rails | Included |
| Chassis Dimensions | 438 x 87 x 764 mm |
There are currently no product reviews.

