PRODUCT INFO ID: 9267
MSI S1206-01, Rack 1U, DP, AMD EPYC 9005, 12x2.5" NVMe, 2xM.2, 2x1GbE, Red. PSU, IPMI
PLEASE NOTE !!!
The offered product is a platform only for building your own system configuration (does not include CPU, memory modules and hard drives).
If you are going to buy a system ready to go with CPU, RAM, HDD/SDD and other options, you are welcome to send us an inquiry.
We have the best prices and availability for complete solutions. We provide full technical support for systems purchased from us.
S1206-01
Overview
- 1U
- Dual Socket SP5, supports AMD EPYC™ 9004/9005 series processors
- (24) DDR5 DIMM Slots, 1DPC, upto 6400MT/s, RDIMM/RIMM-3DS
- (12) Hot-swap 2.5” front drive bays support U.2 PCIe 4.0 NVMe
- (2) PCIe 5.0 x16 expansion slots
- (2) 1000Base-T Ethernet Ports (Intel® I350AM2) on motherboard support NCSI function
- (1) OCP3.0 PCIe 5.0 slot, supports NCSI funtion
- (1) 1000Base-T Dedicated Server Management Port
- ASPEED AST2600 with IPMI & DMTF Redfish Support
- Dual BIOS and BMC
Specification
| Form Factor |
1U
|
| Dimensions |
438mm(17.2") Wx 43.2mm(1.7")H x 770mm(30.3")D
|
| Processor |
Dual AMD EPYC™ 9004 series and 9005 series processors, up to TDP 210W
*Optional EVAC CPU cooler can support up to TDP 360W |
| Socket |
(2) AMD Socket SP5
|
| Chipset |
N/A
|
| Memory |
(24) DDR5 DIMM Slots, 12 channels per CPU(1DPC), RDIMM/RIMM-3DS
- Max. Frequency 6400MT/s - Max. Capacity per DIMM: RDIMM: 96GB RDIMM-3DS: 256GB |
| Drive Bays |
(12) Hot-swap 2.5" drive bays support U.2 PCIe 4.0 NVMe
|
| Internal Storage |
(2) M.2 2280 PCIe3.0 x2 ports from CPU0
|
| Expansion Slots |
(1) PCIe 5.0 x16 HHHL slot from CPU0
(1) PCIe 5.0 x16 HHHL slot from CPU1 (1) PCIe 3.0 x16 HHHL slot from CPU1 |
| Networking |
(2) 1000Base-T Ethernet Ports (Intel® I350AM2)
(1) PCIe 5.0 x16 OCP3.0 slot from CPU0(NCSI supported) |
| RAID |
N/A
|
| Front I/O |
(12) Hot-swap 2.5" drive bays
(1) USB 3.0 Type-A Port (1) USB 2.0 Type-A Port (1) System Power LED Button (1) UID LED Button (1) Reset Button (4) Status LEDs: Fault/LAN/M.2 |
| Rear I/O |
(2) 1000Base-T Ethernet Ports
(1) 1000Base-T Dedicated Server Management Port (2) USB 3.0 Type-A Port (1) VGA D-Sub Port (1) COM RJ45 Port (1) UID LED Button |
| Security |
TPM2.0 module supported (optional)
|
| Server Management |
ASPEED AST2600 with AMI MegaRAC based firmware supporting IPMI 2.0 and DMTF Redfish API
Dual BIOS and BMC (1) 1000Base-T Dedicated Server Management Port (Realtek RTL8211FD-CG) (1) MicroSD card slot for BMC log |
| Environment |
System Operating Temperature: 0°C ~ 35°C
Non-operating Temperature: -20°C ~ 70°C Non-operating Relative Humidity: 5% ~ 85% (non-condensing) |
| Power Supply |
(1+1) Redundant 1300W CRPS 80+ Platinum
Dimension (WxHxL): 73.5 x 40 x 185 mm AC Input: 100-240Vac, 12A, 50-60Hz Output: Max 1300W, DC +12V/105.4A, +12Vsb/3A *C13 power cords are required and power cords for US and EU are included in accessories. |
| Cooling |
(2) Passive air cooling modules for max. 210W CPU
(8) 4056 Easy-Swap System Fans |
| Certification |
CE, FCC (Class A)
|
| Package Contents |
(1) Barebone S1206-01
(1) Quick guide (1) Slide rail Kit (2) CPU air cooling modules (2) Power supplies(inside system) (2) C13 Power cords for US(125V/10A) (2) C13 Power cords for EU(250V/16A) |
| Optional parts |
TPM2.0 module: TPM20-IR
EVAC air cooling modules for max. 360W CPU: E31-0807480-A87 C13 power cord 250V/15A(US): K33-3001365-I45 C13 power cord 250V/10A(CN): K33-3001029-I45 C13 power cord 125V/13A(JP): K33-3001346-I45 CMA: E22-S312030-K32 RAID Card Cable: Slimline SAS 8i to MCIO 4i x2: K1K-3074016-V03 Slimline SAS 8i to MCIO 4i x1: K1K-3038035-V03 |
Images and descriptions are for illustrative purposes only and may not be perfectly accurate. Specifications, functions, and appearances may vary by model and region. Product availability and launch times may differ. Check with your local supplier for specific offers and details. All trademarks and logos belong to their respective owners.
| Order option | Barebone |
|---|---|
| Chassis Form Factor | Rack 1U |
| CPU Socket | LGA 6096 (Socket SP5) |
| # of CPU sockets | 2 |
| Supported CPU's | AMD EPYC 9005 AMD EPYC 9004 |
| Max CPU TDP | 360 W |
| Chipset | System on Chip |
| Memory Type | DDR5 ECC RDIMM |
| Memory Speed | 6400 MT/s |
| # of DIMM's | 24 |
| Max Memory Size | 6 TB |
| Integrated GPU | ASPEED AST2600 |
| # of 2.5 NVMe bays | 12 |
| Backplanes | NVMeG4 |
| # of PCIe x16 5.0 | 2 |
| # of PCIe x16 3.0 | 1 |
| I/O expansion modules | 1 x OCP 3.0 PCIe 5.0 x16 |
| # of USB Ports | 3 x USB 3.0 1 x USB 2.0 |
| Storage interface | Native NVMe |
| # of M.2 2280 | 2 |
| # of Serial Ports | 1 x RJ45 (COM) |
| # of 1GbE Ports | 2 x RJ45 |
| Network Controllers | Intel I350AM2 |
| Integrated BMC | IPMI Dedicated RJ45 |
| BMC chip | ASPEED AST2600 |
| TPM | 1 x TPM 2.0 20-pin Header |
| Power Supply | Redundant |
| PSU Wattage | 1300 W |
| PSU Certification | 80+ Platinum |
| Chassis Dimensions | 438 x 43.2 x 770 mm |
