PRODUCT INFO ID: 9269
MSI S1205-01, Rack 1U, DP, 4/5Gen. Intel Xeon Scalable, 12x2.5" NVMe, 2xM.2, Red. PSU, IPMI
PLEASE NOTE !!!
The offered product is a platform only for building your own system configuration (does not include CPU, memory modules and hard drives).
If you are going to buy a system ready to go with CPU, RAM, HDD/SDD and other options, you are welcome to send us an inquiry.
We have the best prices and availability for complete solutions. We provide full technical support for systems purchased from us.
S1205-01
Overview
- 1U
- Dual Intel LGA4677 sockets, support 4th/5th Generation Intel® Xeon® Scalable Processors
- (32) DDR5 DIMM Slots, 2DPC, upto 5600 MT/s (1DPC) and 4400 MT/s (2DPC), RDIMM/RIMM-3DS
- (12) Hot-swap 2.5” front drive bays support U.2 PCIe 4.0 NVMe
- (2) PCIe 4.0 x16 expansion slots
- (1) M.2 slot supports NIC module with NCSI funtion
- (1) OCP3.0 PCIe 4.0 slot, supports NCSI funtion
- (1) 1000Base-T Dedicated Server Management Port
- ASPEED AST2600 with IPMI & DMTF Redfish Support
- Dual BIOS and BMC
Specification
| Form Factor |
1U
|
| Dimensions |
438mm(17.2") Wx 43.2mm(1.7")H x 770mm(30.3")D
|
| Processor |
Dual 4th/5th Generation Intel® Xeon® Scalable Processors, TDP up to 205W
|
| Chipset |
Intel® C741
|
| Memory |
(32) DDR5 DIMM Slots, 8 channels per CPU(2DPC), RDIMM/3DS
- Max. Frequency 5th Gen Intel® Xeon®: 5600 MT/s (1DPC), 4400 MT/s (2DPC) 4th Gen Intel® Xeon®: 4800 MT/s (1DPC), 4400 MT/s (2DPC) - Max Capacity per DIMM: RDIMM: 96GB RDIMM-3DS: 256GB |
| Drive Bays |
(12) Hot-swap 2.5" drive bays support U.2 PCIe 4.0 NVMe
|
| Internal Storage |
(2) M.2 2280/22110 PCIe3.0 x2 ports from PCH
|
| Expansion Slots |
(1) PCIe 4.0 x16 HHHL slot from CPU0
(1) PCIe 4.0 x16 HHHL slot from CPU1 (1) PCIe 3.0 x16 HHHL slot from CPU1 |
| Networking |
(1) PCIe 4.0 x16 OCP3.0 slot from CPU0 (NCSI supported)
(2) 1000GBase-T Ethernet Ports w/ optional M.2 LAN module NAD-101 |
| RAID |
Intel® SATA RAID 0/1/10/5
(1) VROC header for Intel® VROC key |
| Front I/O |
(12) Hot-swap 2.5" drive bays
(2) USB 2.0 Type-A Port (1) System Power LED Button (1) UID LED Button (1) Reset Button (4) Status LEDs: Fault/LAN/M.2 |
| Rear I/O |
(1) 1000Base-T Dedicated Server Management Port
(2) USB 2.0 Type-A Port (1) VGA D-Sub Port (1) COM RJ45 Port (1) UID LED Button |
| Security |
TPM2.0 module supported (optional)
|
| Server Management |
ASPEED AST2600 with AMI MegaRAC based firmware supporting IPMI 2.0 and DMTF Redfish API
Dual BIOS and BMC (1) 1000Base-T Dedicated Server Management Port (Realtek RTL8211FD-CG) (1) MicroSD card slot for BMC log |
| Environment |
System Operating Temperature: 0°C ~ 35°C
Non-operating Temperature: -20°C ~ 70°C Non-operating Relative Humidity: 5% ~ 85% (non-condensing) |
| Power Supply |
(1+1) Redundant 1300W CRPS 80+ Platinum
Dimension (WxHxL): 73.5 x 40 x 185 mm AC Input: 100-240Vac, 12A, 50-60Hz Output: Max 1300W, DC +12V/105.4A, +12Vsb/3A *C13 power cords are required and power cords for US and EU are included in accessories. |
| Cooling |
(2) Passive air cooling modules for max. 205W CPU
(8) 4056 Easy-Swap System Fans |
| Certification |
CE, FCC (Class A)
|
| Package Contents |
(1) Barebone G1205-01
(1) Quick guide (1) Slide rail Kit (2) CPU air cooling modules (2) Power supplies(inside system) (2) C13 Power cords for US(125V/10A) (2) C13 Power cords for EU(250V/16A) |
| Optional parts |
TPM2.0 module: TPM20-IR
M.2 LAN module: MEZ-E11 C13 power cord 250V/15A(US): K33-3001365-I45 C13 power cord 250V/10A(CN): K33-3001029-I45 C13 power cord 125V/13A(JP): K33-3001346-I45 CMA: E22-S312030-K32 RAID Card Cable: Slimline SAS 8i to MCIO 4i x2: K1K-3074016-V03 Slimline SAS 8i to MCIO 4i x1: K1K-3038035-V03 |
Images and descriptions are for illustrative purposes only and may not be perfectly accurate. Specifications, functions, and appearances may vary by model and region. Product availability and launch times may differ. Check with your local supplier for specific offers and details. All trademarks and logos belong to their respective owners.
| Order option | Barebone |
|---|---|
| Chassis Form Factor | Rack 1U |
| CPU Socket | LGA 4677 (Socket E) |
| # of CPU sockets | 2 |
| Supported CPU's | Intel Xeon Scalable 5th Gen Intel Xeon Scalable 4th Gen |
| Max CPU TDP | 350 W |
| Chipset | C741 |
| Memory Type | DDR5 ECC RDIMM |
| Memory Speed | 5600 MT/s 4800 MT/s 4400 MT/s |
| # of DIMM's | 32 |
| Max Memory Size | 8 TB |
| Integrated GPU | ASPEED AST2600 |
| # of 2.5 NVMe bays | 12 |
| Backplanes | NVMeG4 |
| # of PCIe x16 4.0 | 2 |
| # of PCIe x16 3.0 | 1 |
| I/O expansion modules | 1 x OCP 3.0 PCIe 4.0 x16 |
| # of USB Ports | 4 x USB 2.0 |
| Storage interface | Native NVMe |
| # of M.2 22110 | 2 |
| # of Serial Ports | 1 x RJ45 (COM) |
| Integrated BMC | IPMI Dedicated RJ45 |
| BMC chip | ASPEED AST2600 |
| TPM | 1 x TPM 2.0 20-pin Header |
| Power Supply | Redundant |
| PSU Wattage | 1300 W |
| PSU Certification | 80+ Platinum |
| Rack Rails | Included |
| Chassis Dimensions | 438 x 43.2 x 770 mm |
