PRODUCT INFO ID: 9275
MSI G4101-04, Rack 4U, UP, AMD EPYC 9005, 12x2.5", 4xGPU, Red. PSU, IPMI
PLEASE NOTE !!!
The offered product is a platform only for building your own system configuration (does not include CPU, memory modules and hard drives).
If you are going to buy a system ready to go with CPU, RAM, HDD/SDD and other options, you are welcome to send us an inquiry.
We have the best prices and availability for complete solutions. We provide full technical support for systems purchased from us.
G4101-04
Overview
- 4U
- Single Socket SP5, supports AMD EPYC™ 9005/9004 Series processor
- (12) DDR5 DIMM slots, 1DPC, up to 6400MT/s, RDIMM/RIMM-3DS
- (4) PCIe 5.0 x16 FHFL triple-wide slots
- (2) PCIe 4.0 x16 slots (x8 signal)
- (12) Hot-swap 2.5” U.2 PCIe 4.0 NVMe drive bays
- (1) 1000Base-T Dedicated Server Management port
- (1) ASPEED AST2600 with IPMI & DMTF Redfish support, Dual BMC Flash
- Air cooling module for CPU
Specification
| Form Factor |
4U
|
| Dimensions |
438mm(17.2")W x 176mm(6.9")H x 831mm(32.7")D
|
| Processor |
Single AMD EPYC™ 9004 series and 9005 series processor, up to TDP 500W
|
| Socket |
(1) AMD Socket SP5
|
| Memory |
(12) DDR5 DIMM Slots, 12 channels(1DPC), RDIMM/RIMM-3DS
- Max. Frequency 6400MT/s(1DPC) - Max. Capacity per DIMM: 256GB |
| Drive Bays |
(12) Hot-swap 2.5” U.2 PCIe 4.0 NVMe drive bays
|
| Internal Storage |
(1) M.2 2280/22110 PCIe 3.0 x4 port
(1) M.2 2280/22110 PCIe 3.0 x2 port |
| Expansion Slots |
(4) PCIe 5.0 x16 FHFL slots
(2) PCIe 4.0 x16 FHFL slots (x8 signal) |
| Front I/O |
(12) Hot-swap 2.5” drive bays
(1) USB 3.2 Gen 1 Type-A port (1) System power LED button (1) UID LED button (1) Reset button (5) 8038 easy-swap chassis fans (4) Status LEDs : M.2/Fault/LAN |
| Rear I/O |
(1) 1000Base-T Dedicated Server Management port
(2) USB 3.2 Gen 1 Type-A port (1) VGA D-Sub port (1) COM RJ45 port (1) UID LED button (3) Status LEDs : Power/M.2/Fault |
| Security |
TPM2.0 module supported (optional)
|
| Server Management |
ASPEED AST2600 with AMI MegaRAC based firmware supporting IPMI 2.0 and DMTF Redfish API
(1) 1000Base-T Dedicated Server Management port Dual BMC |
| Environment |
System Operating Temperature: 0°C ~ 35°C
Non-operating Temperature: -20°C ~ 70°C Non-operating Relative Humidity: 5% to 85% (non-condensing) |
| Power Supply |
(1+1) Redundant 3000W CRPS 80 PLUS Platinum
Dimension (WxHxL): 73.5 x 40 x 265 mm AC Input: 100-127Vac, 14A, 50-60Hz Output: Max 1200W, DC +12V/100A, +12Vsb/3A AC Input: 200-240Vac, 16A, 50-60Hz Output: Max 2800W, DC +12V/233A, +12Vsb/3A AC Input: 220-240Vac, 16A, 50-60Hz Output: Max 3000W, DC +12V/250A, +12Vsb/3A *C19 power cords are required and will be offered as optional accessories. |
| Cooling |
(1) Air cooling module for max. 500W CPU
(5) 8038 Easy-Swap chassis fans |
| Package Contents |
(1) Barebone
(1) Quick guide (1) Slide rail kit (1) CPU air cooling module (4) PCIe card fixed brackets (4) Chassis handles (2) Power supplies(inside system) (4) Power cables PCIe CEM5(12VHPWR) 16-pin power cables |
| Optional parts |
TPM2.0 module: TPM20-IR
Air duct: 959-S337-001 Power cable CPU(EPS12V) 8-pin: K1G-3012016-A43 & K1G-3012017-A43 Power cable PCIe 8-pin: K1G-3012020-A43 & K1G-3012019-A43 Power cords: - C19 1.8m 125V/15A(US, NEMA 5-15P): K33-3001279-I45 - C19 1.8m 250V/15A(US, NEMA 6-15P): K33-3001366-I45 - C19 1.8m 250V/16A(EU): K33-3001283-I45 - C19 1.8m 250V/16A(CN): K33-3001280-I45 - C19 1.8m 250V/15A(JP): K33-3001347-I45 - C19 to C20 1.8m 250V/20A(US): K33-3001422-I45 - C19 to C20 1.8m 250V/16A(EU): K33-3001423-I45 |
Images and descriptions are for illustrative purposes only and may not be perfectly accurate. Specifications, functions, and appearances may vary by model and region. Product availability and launch times may differ. Check with your local supplier for specific offers and details. All trademarks and logos belong to their respective owners.
| Order option | Barebone |
|---|---|
| Chassis Form Factor | Rack 4U |
| CPU Socket | LGA 6096 (Socket SP5) |
| # of GPU slots | 4 |
| # of CPU sockets | 1 |
| Supported CPU's | AMD EPYC 9005 AMD EPYC 9004 |
| Max CPU TDP | 500 W |
| Chipset | System on Chip |
| Memory Type | DDR5 ECC RDIMM |
| Memory Speed | 6400 MT/s |
| # of DIMM's | 12 |
| Max Memory Size | 3 TB |
| Integrated GPU | ASPEED AST2600 |
| # of 2.5 NVMe bays | 12 |
| # of PCIe x16 5.0 | 4 |
| # of PCIe x16 4.0 | 2 |
| # of USB Ports | 3 x USB 3.2 |
| Storage interface | Native NVMe |
| # of M.2 22110 | 2 |
| # of Serial Ports | 1 x RJ45 (COM) |
| Integrated BMC | IPMI Dedicated RJ45 |
| BMC chip | ASPEED AST2600 |
| TPM | 1 x TPM 2.0 20-pin Header |
| Power Supply | Redundant |
| PSU Wattage | 3000 W |
| PSU Certification | 80+ Platinum |
| Rack Rails | Included |
| Chassis Dimensions | 438 x 176 x 831 mm |
You may also like
18576.61 PLN net22849.23 PLN gross


