PRODUCT INFO ID: 8746
ASRock W880D4ID-2Q, 1xSKT LGA 1851, Intel Core Ultra Desktop, W880, SATA, NVMe, 2xM.2, 2x25GbE, IPMI
Manufacturer
ASRockRack
Part number:
W880D4ID-2Q
EAN:
4711430525198
W880D4ID-2Q
- Support ATX PSU or 12V DC-in
- Deep mini-ITX (6.7" x 8.5937")
- Supports Intel® Core™ Ultra Desktop Processors (Series 2)
- 4 DIMM slots (2DPC), supports DDR5 ECC/non-ECC UDIMM Memory
- 1 PCIe5.0 x16
- 2 OCuLink (PCIe4.0 x4 or 4 SATA 6Gb/s), 1 OCuLink (PCIe4.0 x4)
- Supports 1 M.2 (PCIe5.0 x4), 1 M.2 (PCIe4.0 x4)
- 2 SFP28 (25GbE) by Intel E810
- 1 HDMI
- Remote management (IPMI)
Specifications
| Physical Status | |
| Form Factor | Deep mini ITX |
| Dimensions | 6.7" × 8.5937" |
| Processor System | |
| CPU | Supports Intel® Core™ Ultra Desktop Processors (Series 2) |
| Socket | Single Socket LGA 1851 |
| Chipset | Intel® W880 |
| System Memory | |
| Supported DIMM Quantity | 4 DIMM slots (2DPC) |
| Supported Type | DDR5 288-pin ECC/non-ECC UDIMM |
| Max. Capacity per DIMM | 48GB |
| Max. DIMM Frequency | max. 5600MHz (2DPC-1DIMM) max. 4800MHz (2DPC-2DIMM 1R) max. 4400MHz (2DPC-2DIMM 2R) |
| PCIe Expansion Slots (SLOT7 close to CPU) | |
| PCIe x 16 | SLOT7: PCIe5.0 x16 [CPU] |
| Other PCIe Expansion Connectors | |
| M.2 slot | 1 M-key (PCIe5.0 x4), supports 2280 form factor [CPU] 1 M-key (PCIe4.0 x4), supports 2280 form factor [PCH] |
| OCuLink | 2 OCuLink (PCIe4.0 x4 or 4 SATA 6Gb/s) [PCH] 1 OCuLink (PCIe4.0 x4) [PCH] |
| SATA/SAS Storage | |
| PCH Built-in Storage | Intel® W880 (8 SATA 6Gb/s; RAID 0/1/5/10): 2 OCuLink |
| Ethernet | |
| Additional GbE Controller | 2 SFP28 (25GbE) by Intel® E810 |
| Server Management | |
| BMC Controller | ASPEED AST2600: IPMI2.0 with iKVM and vMedia support |
| IPMI Dedicated GLAN | 1 RJ45 Dedicated IPMI LAN port by Realtek RTL8211F |
| Graphics | |
| Controller | ASPEED AST2600: 1 DB15 (VGA) Intel® Integrated Processor Graphics: 1 HDMI |
| Rear I/O | |
| UID Button/LED | 1 UID button, 1 UID LED |
| Video Port | 1 DB15 (VGA), 1 HDMI |
| USB 3.2 Gen1 Port | 2 Type-A (USB3.2 Gen1) |
| RJ45 | 1 dedicated IPMI |
| Other network connector | 2 SFP28 (25GbE) |
| Internal Connector/Headers | |
| Power Connector | 1 Micro-Fit (4-pin, ATX PSU signal) w/ ATX 24-pin adapter cable, 2 (8-pin, ATX 12V) support 12V DC-in |
| Other Power Connectors | 1 (4-pin) for HDD power when using 12V DC-in power source |
| Auxiliary Panel Header | 1 (9-pin): chassis intrusion, system fault LED, LAN1/LAN2 activity LED, locate |
| System Panel | 1 (9-pin): power switch, reset switch, system power LED, HDD activity LED |
| COM Header | 1 (9-pin) |
| Speaker Header | 1 |
| Fan Header | 3 (4-pin) |
| Thermal Sensor Header | 1 |
| TPM Header | 1 (13-pin, SPI) |
| SGPIO Header | 1 |
| SMBus header | 1 |
| PMBus header | 1 |
| IPMB Header | 1 |
| Clear CMOS | 1(2-pin) |
| Others | 1 UID_LED, 1 IPMI_LED |
| USB 3.2 (Gen1) Header | 1 header (19-pin, 2 USB3.2 Gen1) |
| NMI Header | 1 |
| NC-SI | 1 |
| LED Indicators | |
| Standby PWR LED | 1 (5VSB) |
| Fan Fail LED | 3 |
| BMC heartbeat LED | 1 |
| System BIOS | |
| BIOS Type | AMI 256Mb SPI Flash ROM |
| BIOS Features | Plug and Play, ACPI 6.4 and above compliance wake up events, SMBIOS 2.3 and above, ASRock Rack Instant Flash |
| Hardware Monitor | |
| Temperature | CPU, PCH, MB temp, Card side temp, TR1, VR, M.2, E810 Temperature Sensing |
| Fan | Fan Tachometer CPU Quiet Fan (Allow Chassis Fan Speed Auto-Adjust by CPU Temperature) Fan Multi-Speed Control |
| Voltage | VCORE, GT, VCCSA, VNNAON, VCCIO, 1.8V_CPU, VDD2, 0.82V_PCH, 1.8VSB, 3V, 5V, 12V, BAT, 3VSB, 5VSB |
| Environment | |
| Temperature | Operation temperature: 10°C ~ 35°C / Non operation temperature: -40°C ~ 70°C |
| Humidity | Non operation humidity: 20% ~ 90% ( Non condensing) |
The specification is subject to change without notice in advance. ASRock Rack is the official trademark for ASRock Rack Inc., all the covers need to remain the original brand name without any modification. All other brands, names and trademarks are the property of their respective owners.
| Form Factor | Deep mini-ITX |
|---|---|
| Dimensions | 6.7" x 8.6" |
| CPU Socket | LGA 1851 (Socket V1) |
| # of CPU sockets | 1 |
| Supported CPU's | Intel Core Ultra Desktop |
| Chipset | W880 |
| Memory Type | DDR5 ECC UDIMM |
| Memory Speed | 5600 MT/s 4800 MT/s 4400 MT/s |
| # of DIMM's | 4 |
| Max Memory Size | 48 GB |
| Integrated GPU | ASPEED AST2600 |
| # of PCIe x16 5.0 | 1 |
| # of USB Ports | 2 x USB 3.2 (rear) 2 x USB 3.2 (header) |
| # of SATA Ports | 2 |
| # of NVMe ports | 3 |
| Integrated RAID | 0/1/5/10 |
| # of M.2 2280 | 2 |
| # of 25GbE Ports | 2 x SFP28 |
| Network Controllers | Intel E810 |
| Integrated BMC | IPMI Dedicated RJ45 |
| BMC chip | ASPEED AST2600 |
| TPM | 1 x TPM 2.0 13-pin Header |
There are currently no product reviews.

