PRODUCT INFO ID: 8954
ASRock AM5D4ID2, 1xSKT AM5, AMD Ryzen 9000, X300, 2xM.2, 2xGbE, IPMI
AM5D4ID2
ASRock Rack AM5D4ID2 is a Deep mini-ITX server motherboard (170 mm x 208 mm), designed for AMD Ryzen™ 9000/8000/7000 and EPYC™ 4004/4005 processors. It supports a single AM5 (LGA 1718) socket.
It features 4 DIMM slots (2DPC), supporting DDR5 ECC/non-ECC UDIMM memory. Expansion includes 1 PCIe 5.0 x16 slot, 2 M.2 slots (PCIe 4.0 x4). Networking is provided by 2 RJ45 1GbE ports (Intel i210), and remote management is enabled via integrated IPMI (AST2600).
Specifications
| Physical Status | |
| Form Factor | Deep mini-ITX |
| Dimensions | 6.7" x 8.2" |
| Processor System | |
| CPU | Supports AMD EPYC™ 4005/4004 and AMD Ryzen™ 9000/8000/7000 Series Processors |
| Socket | Single Socket AM5 (LGA 1718) |
| Thermal Design Power | Up to 170W by proper cooling solution |
| Chipset | KNOLL3 X300 |
| System Memory | |
| Supported DIMM Quantity | 4 DIMM slots (2DPC) |
| Supported Type | DDR5 288-pin ECC/non-ECC UDIMM |
| Max. Capacity per DIMM | 48GB |
| Max. DIMM Frequency | 5600 MHz (1DPC); 3600 MHz (2DPC) |
| Voltage | 1.1V |
| PCIe Expansion Slots (SLOT7 close to CPU) | |
| PCIe x 16 | PCIe5.0 x16 [CPU] |
| Other PCIe Expansion Connectors | |
| M.2 slot | 2 M-key (PCIe5.0 x4), supports 2280 form factor [CPU] |
| Ethernet | |
| Additional GbE Controller | Intel® i210: 2 RJ45 (1GbE) |
| Server Management | |
| BMC Controller | ASPEED AST2600 |
| IPMI Dedicated GLAN | 1 Realtek RTL8211F for dedicated management GLAN |
| Graphics | |
| Controller | ASPEED AST2600: 1 DB15 (VGA) AMD Processors with Graphics: 1 HDMI |
| Rear I/O | |
| UID Button/LED | 1 UID button w/ LED |
| Video Port | 1 DB15 (VGA), 1 HDMI |
| USB 3.2 Gen1 Port | 2 Type-A (USB3.2 Gen1) |
| RJ45 | 2 RJ45 (1GbE) 1 dedicated IPMI |
| Internal Connector/Headers | |
| Power Connector | 1 (4-pin, ATX PSU signal) w/ ATX 24-pin adapter cable, 2 (8-pin, ATX 12V) support 12V DC-in |
| Auxiliary Panel Header | 1 (9-pin): chassis intrusion, system fault LED, LAN activity LED |
| System Panel | 1 (9-pin): power switch, reset switch, system power LED, HDD activity LED |
| COM Header | 1 |
| Speaker Header | 1 |
| Fan Header | 4 (4-pin) |
| Thermal Sensor Header | 1 |
| TPM Header | 1 (13-pin, SPI) |
| SMBus header | 1 |
| PMBus header | 1 |
| IPMB Header | 1 |
| Clear CMOS | 1 |
| Others | 1 UID header (4-pin), 1 NCSI header (4-pin), 1 IPMI LAN LED header (4-pin), 1 80 debug port header (13-pin) |
| USB 3.2 (Gen1) Header | 1 header (19-pin, 2 USB3.2 Gen1) |
| LED Indicators | |
| Standby PWR LED | 1 (5VSB) |
| Fan Fail LED | 4 |
| BMC heartbeat LED | 1 |
| System BIOS | |
| BIOS Type | AMI UEFI BIOS; 256Mb (32MB) SPI Flash ROM |
| BIOS Features | Plug and Play, ACPI 5.1 compliance wake up events, SMBIOS 2.3 |
| Hardware Monitor | |
| Temperature | CPU, DDR, MB, Card Side |
| Fan | Fan Tachometer, Multi-Speed Control, CPU Quiet Fan (Allow Chassis Fan Speed Auto-Adjust by CPU Temperature) |
| Voltage | 3VSB, 5VSB, VCPU, VCCM, APU VDDP, 1.05V_PROM_S5, 2.5V_PROM, 1.05V_PROM_RUN, BAT, 3V, 5V, 12V |
| Supported OS | |
| OS | Microsoft® Windows: Windows® 10 (64 bit) Windows® 11 (64 bit) Linux: UBuntu 22.04.2 (64 bit) * On the Windows® system, RAID mode supports UEFI Boot only. * The Linux system doesn't support RAID mode. |
| Environment | |
| Temperature | Operation temperature: 10°C ~ 35°C / Non operation temperature: -40°C ~ 70°C |
| Humidity | Non operation humidity: 20% ~ 90% ( Non condensing) |
The specification is subject to change without notice in advance. ASRock Rack is the official trademark for ASRock Rack Inc., all the covers need to remain the original brand name without any modification. All other brands, names and trademarks are the property of their respective owners.
| Form Factor | Deep mini-ITX |
|---|---|
| Dimensions | 6.7" x 8.2" |
| CPU Socket | LGA 1718 (Socket AM5) |
| # of CPU sockets | 1 |
| Supported CPU's | AMD Ryzen 9000 AMD Ryzen 8000 AMD Ryzen 9000 AMD EPYC 4005 AMD EPYC 4004 |
| Max CPU TDP | 170 W |
| Chipset | X300 |
| Memory Type | DDR5 ECC UDIMM DDR5 non-ECC UDIMM |
| Memory Speed | 5600 MT/s |
| # of DIMM's | 4 |
| Max Memory Size | 192 GB |
| Integrated GPU | ASPEED AST2600 |
| # of PCIe x16 5.0 | 1 |
| # of USB Ports | 2 x USB 3.2 (rear) 2 x USB 3.2 (header) |
| # of M.2 2280 | 2 |
| # of 1GbE Ports | 2 x RJ45 |
| Network Controllers | Intel i210 |
| Integrated BMC | IPMI Dedicated RJ45 |
| BMC chip | ASPEED AST2600 |
| TPM | 1 x TPM 2.0 13-pin Header |

