NOWOŚĆ !
KARTA TOWARU O ID: 5780
ASRock W680D4U, 1xSKT LGA1700, Intel Core 12/13/14 Gen., W680, 4xDIMM, SATA, 1xM.2, 2x1GbE, IPMI
Producent:
ASRockRack
Kod produktu:
W680D4U
EAN:
4710483940125
W680D4U
- Micro-ATX (9.6" x 9.6")
- Supports 12th & 13th & 14th Gen Intel® Core™ series processors
- 4 DIMM slots (2DPC), supports DDR5 ECC/non-ECC UDIMM
- 1 PCIe4.0 x16*, 1 PCIe4.0 x8*, 1 PCIe3.0 x1
- 3 OCuLink (PCIe4.0 x4), 1 OCuLink (PCIe4.0 x4 or 4 SATA 6Gb/s)
- Supports 1 M.2 (PCIe3.0 x4)
- 2 RJ45 (1GbE) by Intel® i210
- Up to 8 SATA 6Gb/s
- 1 VGA, 1 HDMI, 1 DisplayPort
- Remote Management (IPMI)
Specyfikacja
| Parametry płyty głównej | |
| Standard | Micro-ATX |
| Wymiary | 9.6'' x 9.6'' (244 mm x 244 mm) |
| Procesor | |
| CPU | Supports 12th & 13th Gen Intel® Core™ series processors |
| Socket | Single Socket LGA 1700 |
| Zasilanie | 125W |
| Chipset | Intel W680 |
| Pamięć operacyjna | |
| Pojemność | 4 DIMM slots (2DPC) |
| Rodzaj | DDR5 288-pin ECC/non-ECC UDIMM |
| DIMM Size Per DIMM | 32GB |
| Max. DIMM Frequency | 4400MT/s (2DPC-1DIMM) / 4000MT/s (2DPC-2DIMM 1R) / 3600MT/s (2DPC-2DIMM 2R) |
| Napięcie | 1.1V |
| Sloty rozszerzeń | |
| PCIe x 16 | SLOT6: PCIe4.0 x16* [CPU] *SLOT6 auto-switch to PCIe4.0 x8 when SLOT4 occupied |
| PCIe x 8 | SLOT4: PCIe4.0 x8* [CPU] |
| PCIe x 1 | SLOT7: PCIe3.0 x1 [PCH] |
| Magazynowanie | |
| Kontroler SATA | Intel W680 (up to 8 SATA 6Gb/s; RAID 0/1/5/10): 4 SATA 7-pin, 1 OCuLink |
| OCuLink for U.2 | 1 OCuLink (PCIe4.0 x4) [CPU] 1 OCuLink (PCIe4.0 x4 or 4 SATA 6Gb/s) [PCH] 2 OCuLink (PCIe4.0 x4) [PCH] |
| M.2 slot | 1 M-key (PCIe3.0x4) [PCH]; support 2280/2260/2242/2230 form factor |
| Ethernet | |
| Additional GbE Controller | 2 RJ45 (1GbE) by Intel® i210 |
| Zarządzanie | |
| Kontroler BMC | ASPEED AST2600: iKVM, vMedia support |
| IPMI Dedicated GLAN | 1 RJ45 Dedicated IPMI LAN port by Realtek RTL8211F |
| Grafika | |
| Kontroler | ASPEED AST2600: 1 DB15 (VGA) Intel® Integrated Processor Graphics: 1 HDMI, 1 DisplayPort |
| Tylny panel I/O | |
| Port VGA | 1 DB15 (VGA), 1 HDMI, 1 DisplayPort |
| Port USB 3.0 | 2 Type A (USB3.2 Gen1) |
| Port Lan | 2 RJ45(1GbE), 1 dedicated IPMI |
| Port szeregowy | 1 DB9 (COM) |
| UID Button/UID LED | 1 button w/ LED |
| Złącza wewnętrzne | |
| Power Connector | 1 (24-pin, ATX main power), 2 (8-pin, ATX 12V) |
| Złącze panelu AUX | 1 (18-pin): chassis intrusion, system fault LED, LAN1/LAN2 activity LED, locate, SMBus |
| Złącze TPM | 1 (13-pin, SPI) |
| Złącze czujnika temperatury | 1 |
| Złącze IPMB | 1 |
| Złącze VGA | 1 |
| Brzęczyk | 1 |
| Złącze wentylatorów | 7 (4-pin) |
| Złącze panelu USB 3.2 (Gen1) | 1 (19-pin, 2 USB3.2 Gen1) |
| Złącze panelu USB 2.0 | 1 (9-pin, 2 USB2.0) |
| System Panel | 1 (9-pin): power switch, reset switch, system power LED, HDD activity LED |
| Głośnik | 1 (4-pin) |
| BMC_SMB Header | 1 |
| SGPIO Header | 1 |
| Clear CMOS | 1 (contact pads) |
| ME/SPS Recovery | 1 |
| Onboard LED | |
| Standby PWR LED 5vsb | 1 |
| Port 80 LED | 1 |
| Fan Fail LED | 7 |
| BMC heartbeat LED | 1 |
| BIOS | |
| Rodzaj BIOS | AMI 256 Mb SPI Flash ROM |
| Cechy BIOS | Plug and Play (PnP), ACPI 6.4 and above compliance wake up events, SMBIOS 2.8 and above, ASRock Rack Instant Flash |
| Hardware Monitor | |
| Temperatura | CPU, MB, Card side, VR, M.2, TR1 Temperature sensing |
| Wentylator | Fan Tachometer CPU Quiet Fan (Allow Chassis Fan Speed Auto-Adjust by CPU Temperature) Fan Multi-Speed Control |
| Napięcie | 3VSB, 5VSB, CPU_VCORE, VCCIN_AUX,VDD2, 1.05V_PCH, 0V82SB_PCH, VCCGT, 1V8SB, VCCSA, BAT, 3V, 5V, 12V |
| Obsługiwane systemy | |
| System operacyjny | Microsoft® Windows® : - Windows® 10 (64 bit) - Windows® 11 (64 bit) Linux : - RedHat Enterprise Linux Server 8.5 (64bit) / 7.9 (64bit) - CentOS 8.5 ( 64 bit) / 7.9 (64bit) - SUSE SLES 15.2 (64 bit) / 12.5 (64bit) Hypervisor : - VMWare® ESXi 7.0 U3d - VMWare® ESXi 6.7.0 U3 * Supports UEFI BOOT only. * The Linux system doesn't support Raid Mode. |
| Środowisko | |
| Temperatura | Operation temperature: 10°C ~ 35°C / Non operation temperature: -40°C ~ 70°C |
| Humidity | Non operation humidity: 20% ~ 90% ( Non condensing) |
Specyfikacja może ulec zmianie bez wcześniejszego powiadamiania. Marka i nazwy produktów są znakami towarowymi ich właścicieli. Działanie konfiguracji innych niż wynikające ze specyfikacji nie jest gwarantowane.
| Category | Server |
|---|---|
| Form Factor | Micro-ATX |
| Dimensions | 9.6" x 9.6" |
| CPU Socket | LGA 1700 (Socket V0) |
| # of CPU sockets | 1 |
| Supported CPU's | Intel Core 12th Gen. Intel Core 13th Gen. Intel Core 14th Gen. |
| Chipset | W680 |
| Memory Type | DDR5 ECC UDIMM DDR5 non-ECC UDIMM |
| Memory Speed | 4400 MT/s 4000 MT/s 3600 MT/s |
| # of DIMM's | 4 |
| Max Memory Size | 128 |
| Integrated GPU | ASPEED AST2600 |
| # of PCIe x16 4.0 | 1 |
| # of PCIe x8 4.0 | 1 |
| # of USB Ports | 2 x USB 3.2 (rear) 2 x USB 3.2 (header) 2 x USB 2.0 (header) |
| # of SATA Ports | 4 |
| Integrated RAID | 0,1,5,10 |
| # of 1GbE Ports | 2 x RJ45 |
| Integrated BMC | IPMI Dedicated RJ45 |
| BMC chip | ASPEED AST2600 |
| TPM | 1 x TPM 2.0 13-pin Header |
Dla tego produktu nie napisano jeszcze recenzji lub oczekuje na akceptację przez obsługę!

