PRODUCT INFO ID: 8343
ASRock EC266D2I, 1xSKT LGA 1700, Intel E-2400, C266, SATA, NVMe, 1xM.2, 2xGbE, IPMI
Manufacturer
ASRockRack
Part number:
EC266D2I
EC266D2I
- Supports ATX PSU or 12V DC-in
- mini-ITX (6.7" x 6.7")
- Supports Intel Xeon E-2400 series and Intel® Pentium® Gold G7400/G7400T processors
- 2 DIMM slots (1DPC), supports DDR5 ECC UDIMM
- 1 PCIe5.0 x16
- 1 OCuLink (PCIe4.0 x4 or 4 SATA 6Gb/s)
- 1 OCuLink (PCIe3.0 x4 or 4 SATA 6Gb/s)
- 1 M.2 (PCIe4.0 x4)
- Up to 8 SATA 6Gb/s
- 2 RJ45 (1GbE) by Intel® i210
- Remote Management (IPMI)
Specifications
| Physical Status | |
| Form Factor | mini-ITX |
| Dimensions | 6.7" x 6.7" (170.18 mm x 170.18 mm) |
| Processor System | |
| CPU | Supports Intel Xeon E-2400 series and Intel® Pentium® Gold G7400/G7400T processors |
| Socket | Single Socket V1 (LGA 1700) |
| Chipset | Intel® C266 |
| System Memory | |
| Supported DIMM Quantity | 2 DIMM slots (1DPC) |
| Supported Type | Supports DDR5 288-pin ECC UDIMM |
| Max. Capacity per DIMM | 32GB |
| Max. DIMM Frequency | 4800MT/s |
| Voltage | 1.1V |
| PCIe Expansion Slots (SLOT7 close to CPU) | |
| PCIe x 16 | SLOT7: PCIe5.0 x16 [CPU] |
| TPM | |
| TPM support | 1 (13-pin, SPI) |
| Other PCIe Expansion Connectors | |
| M.2 slot | 1 M-key (PCIe4.0 x4); support 2280 form factor [CPU] |
| OCuLink | 1 OCuLink (PCIe4.0 x4 or 4 SATA 6Gb/s) [PCH] 1 OCuLink (PCIe3.0 x4 or 4 SATA 6Gb/s) [PCH] |
| SATA/SAS Storage | |
| PCH Built-in Storage | Intel® C266 (8 SATA 6Gb/s; RAID 0/1/5/10): 2 OCuLink |
| Ethernet | |
| Additional GbE Controller | 2 RJ45 (1GbE) by Intel® i210 |
| Server Management | |
| BMC Controller | ASPEED AST2600: iKVM, vMedia support |
| IPMI Dedicated GLAN | 1 RJ45 Dedicated IPMI LAN port by Realtek RTL8211F |
| Graphics | |
| Controller | ASPEED AST2600: 1 DB15 (VGA) |
| Rear I/O | |
| UID Button/LED | 1 UID button, 1 UID LED |
| VGA Port | 1 DB15 (VGA) |
| USB 3.2 Gen1 Port | 2 Type A (USB3.2 Gen1) |
| RJ45 | 2 RJ45(1GbE), 1 dedicated IPMI |
| Internal Connector/Headers | |
| Power Connector | 1 Micro-Fit (4-pin, ATX PSU signal) w/ ATX 24-pin adapter cable, 1 (8-pin, ATX 12V) support 12V DC-in |
| Other Power Connectors | 1 ATX (4-pin) for HDD power when using 12V DC-in power source |
| Auxiliary Panel Header | 1 (9-pin): chassis intrusion, system fault LED, LAN activity LED |
| System Panel | 1 (9-pin): power switch, reset switch, system power LED, HDD activity LED |
| COM Header | 1(9-pin) |
| Fan Header | 3 (4-pin) |
| Thermal Sensor Header | 1 |
| TPM Header | 1 (13-pin, SPI) |
| SGPIO Header | 1 |
| SMBus header | 1 |
| PMBus header | 1 |
| IPMB Header | 1 |
| Clear CMOS | 1 (contact pads) |
| Others | 1 NCSI header (9-pin) |
| USB 3.2 (Gen1) Header | 1 header (19-pin, 2 USB3.2 Gen1) |
| LED Indicators | |
| Standby PWR LED | 1 (5VSB) |
| Fan Fail LED | 3 |
| BMC heartbeat LED | 1 |
| System BIOS | |
| BIOS Type | AMI 256Mb SPI Flash ROM |
| BIOS Features | Plug and Play, ACPI 6.4 and above compliance wake up events, SMBIOS 2.8 and above, ASRock Rack Instant Flash |
| Hardware Monitor | |
| Temperature | CPU, MB, Card side, M.2, TR1 Temperature sensing |
| Fan | Fan Tachometer CPU Quiet Fan (Allow Chassis Fan Speed Auto-Adjust by CPU Temperature) Fan Multi-Speed Control |
| Voltage | 3VSB, 5VSB, CPU_VCORE, VCCIN_AUX,VDD2, 1.05V_PCH, 0V82SB_PCH, 1V8SB, BAT, 3V, 5V, 12V, 1.05V_PROC, 1.8V_PROC |
| Environment | |
| Temperature | Operation temperature: 10°C ~ 35°C / Non operation temperature: -40°C ~ 70°C |
| Humidity | Non operation humidity: 20% ~ 90% ( Non condensing) |
The specification is subject to change without notice in advance. ASRock Rack is the official trademark for ASRock Rack Inc., all the covers need to remain the original brand name without any modification. All other brands, names and trademarks are the property of their respective owners.
| Category | Server |
|---|---|
| Form Factor | Mini-ITX |
| Dimensions | 6.7" x 6.7" |
| CPU Socket | LGA 1700 (Socket V0) |
| # of CPU sockets | 1 |
| Supported CPU's | Intel Xeon E-2400 Intel Pentium Gold G7400 Intel Pentium Gold G7400T |
| Max CPU TDP | 95 W |
| Chipset | Intel C266 |
| Memory Type | DDR5 ECC UDIMM |
| Memory Speed | 4800 MT/s |
| # of DIMM's | 2 |
| Max Memory Size | 32 GB |
| Integrated GPU | ASPEED AST2600 |
| # of PCIe x16 5.0 | 1 |
| # of USB Ports | 2 x USB 3.2(rear) 1 x USB 3.2(header) |
| # of SATA Ports | 2 |
| # of NVMe ports | 2 |
| Integrated RAID | 0,1,5,10 |
| # of M.2 2280 | 1 |
| # of 1GbE Ports | 2 x RJ45 |
| Network Controllers | Intel i210 |
| Integrated BMC | IPMI Dedicated RJ45 |
| BMC chip | ASPEED AST2600 |
| TPM | 1 x TPM 2.0 14-pin Header |
There are currently no product reviews.

