PRODUCT INFO ID: 8488
ASRock 1U4LW-C262/2L2T RPSU, UP, Rack 1U, Intel Xeon 6, 4xLFF, 2xSFF, 2x10GbE, 2xGbE, Red. PSU, IPMI
PLEASE NOTE !!!
The offered product is a platform only for building your own system configuration (does not include CPU, memory modules and hard drives).
If you are going to buy a system ready to go with CPU, RAM, HDD/SDD and other options, you are welcome to send us an inquiry.
We have the best prices and availability for complete solutions. We provide full technical support for systems purchased from us.
1U4LW-C262/2L2T RPSU
- 1U Rackmount with 1+1, 80-PLUS Platinum, 450W RPSU
- Single Socket V1 (LGA 1700), supports Intel® Xeon® 6300-series, Xeon® E-2400 series, and Pentium® Gold G7400/G7400T processors
- 4 DIMM slots, supports DDR5 ECC UDIMM
- 4 Hot-swap 3.5" SATA drive bays
- 2 fixed 2.5" NVMe (PCIe4.0 x4) drive bays
- 1 FHHL PCIe5.0 x16
- Supports 1 M.2 (PCIe4.0 x4)
- 2 RJ45 (10GbE) by Intel® X710
- 2 RJ45 (1GbE) by Intel® i210
- Remote management (IPMI)
Specifications
| System | |
| Form Factor | 1U Rackmount |
| Dimensions | 534.35 x 430 x 43.3 mm (21” x 16.9” x 1.7”) |
| Support MB | EC262D4U-2L2T |
| Front Panel | |
| Buttons | Power Switch, ID Switch, System reset, NMI |
| LEDs | Power status, HDD, LANs, System Fail activity LEDs |
| I/O Ports | 2 Type-A (USB3.2 Gen1) |
| External Drive Bay / Storage | |
| Front Side Drive Bay | 4 Hot-swap 3.5" SATA drive bays |
| Front Side Backplane | 4-port 6Gbps passive backplane |
| Internal Side | 2 fixed 2.5" NVMe (PCIe4.0 x4) drive bay 1 M-key (PCIe4.0 x4); support 2280/2260/2242/2230 form factor [PCH] |
| Power Supply | |
| Type | 1+1 Hot-swap RPSU |
| Output Watts | 450W @ 100-240Vac input |
| Efficiency | 80-PLUS Platinum |
| AC Input | AC 100-240V/6-3A,50-60 Hz |
| System Fan | |
| Fan | 5 PWM Easy-swap 40x28 mm fans |
| Processor System | |
| CPU | Supports Intel® Xeon® 6300-series, Xeon® E-2400 series, and Pentium® Gold G7400/G7400T processors |
| Socket | Single Socket LGA 1700 |
| Thermal Design Power | max. up to 95W (TDP) |
| Chipset | Intel® C262 |
| System Memory | |
| Supported DIMM Quantity | 4 DIMM slots (2DPC) |
| Supported Type | Supports DDR5 288-pin ECC UDIMM |
| Max. Capacity per DIMM | 32GB |
| Max. DIMM Frequency | 4400MT/s (2SPC - 1DIMM) / 4000MT/s (2SPC - 2DIMM 1R) / 3600MT/s (2SPC - 2DIMM 2R) |
| Voltage | 1.1V |
| PCIe Expansion Slots (SLOT7 close to CPU) | |
| PCIe x 16 | 1 FHHL PCIe5.0 x16 via RB1UX16R_G5 |
| TPM | |
| TPM support | 1 (13-pin, SPI) |
| Ethernet | |
| Additional GbE Controller | 2 RJ45 (10GbE) by Intel® X710 2 RJ45 (1GbE) by Intel® i210 |
| Server Management | |
| BMC Controller | ASPEED AST2600: iKVM, vMedia support |
| IPMI Dedicated GLAN | 1 RJ45 Dedicated IPMI LAN port by Realtek RTL8211F |
| Graphics | |
| Controller | ASPEED AST2600: 1 DB15 (VGA) |
| Rear I/O | |
| UID Button/LED | 1 UID button w/ LED |
| Video Port | 1 DB15 (VGA) |
| Serial Port | 1 DB9 (COM) |
| USB 3.2 Gen1 Port | 2 Type-A (USB3.2 Gen1) |
| RJ45 | 2 RJ45(10GbE), 2 RJ45(1GbE), 1 dedicated IPMI |
| System BIOS | |
| BIOS Type | AMI 256Mb SPI Flash ROM |
| BIOS Features | Plug and Play, ACPI 6.4 and above compliance wake up events, SMBIOS 2.8 and above, ASRock Rack Instant Flash |
| Hardware Monitor | |
| Temperature | CPU, MB, Card side, VR, DDR5, PCH, M.2, X710, TR1 Temperature sensing |
| Fan | Fan Tachometer CPU Quiet Fan (Allow Chassis Fan Speed Auto-Adjust by CPU Temperature) Fan Multi-Speed Control |
| Voltage | 3VSB, 5VSB, CPU_VCORE, VCCIN_AUX,VDD2, 1.05V_PCH, 0V82SB_PCH, 1V8SB, VCCSA, BAT, 3V, 5V, 12V |
| Environment | |
| Temperature | Operation temperature: 10°C ~ 35°C / Non operation temperature: -40°C ~ 70°C |
| Humidity | Non operation humidity: 20% ~ 90% ( Non condensing) |
The specification is subject to change without notice in advance. ASRock Rack is the official trademark for ASRock Rack Inc., all the covers need to remain the original brand name without any modification. All other brands, names and trademarks are the property of their respective owners.
| Order option | Barebone |
|---|---|
| Chassis Form Factor | Rack 1U |
| CPU Socket | LGA 1700 (Socket V0) |
| # of CPU sockets | 1 |
| Supported CPU's | Intel Xeon 6300 Intel Xeon E-2400 Pentium Gold G7400 Pentium Gold G7400T |
| Max CPU TDP | 95 W |
| Chipset | Intel C262 |
| Memory Type | DDR5 ECC UDIMM |
| Memory Speed | 4400 MT/s 4000 MT/s 3600 MT/s |
| # of DIMM's | 4 |
| Max Memory Size | 32 GB |
| Integrated GPU | ASPEED AST2600 |
| # of 2.5 NVMe bays | 2 |
| # of 3.5 hot-swap bays | 4 |
| Backplanes | SATA3 |
| # of PCIe x16 5.0 | 1 |
| # of USB Ports | 4 x USB 3.2 |
| # of M.2 2280 | 1 |
| # of Serial Ports | 1 x DB9 (COM) |
| # of 10GbE Ports | 2 x RJ45 |
| # of 1GbE Ports | 2 x RJ45 |
| Network Controllers | Intel X710 Intel i210 |
| Integrated BMC | IPMI Dedicated RJ45 |
| BMC chip | ASPEED AST2600 |
| TPM | 1 x TPM 2.0 13-pin Header |
| Power Supply | Redundant |
| PSU Wattage | 450 W |
| PSU Certification | 80+ Platinum |
| Rack Rails | Included |
| Chassis Dimensions | 534.35 x 430 x 43.3 mm |

