NEW !
PRODUCT INFO ID: 5794
ASRock 1U4L4E-ICX/2T, Rack 1U, UP, 3Gen. Intel Xeon Scalable, 4xSFF, 4xLFF, 2x10GbE, Red. PSU, IPMI
Manufacturer
ASRockRack
Part number:
1U4L4E-ICX/2T
1U4L4E-ICX/2T
- 1U Rackmount with 1+1 Platinum 750W Slim PSU
- Single Socket P+ (LGA 4189), supports 3rd Gen Intel® Xeon® Scalable Processors
- 8 DIMM slots (1DPC), supports DDR4 RDIMM, LRDIMM, RDIMM/LRDIMM-3DS, and Intel® Optane™ Persistent Memory
- 4 Hot-swap 2.5" NVMe (PCIe3.0 x4)/SATA drive bays, 4 Hot-swap 3.5" SATA drive bays
- 1 FHHL PCIe4.0 x16
- Supports 1 M.2 (PCIe3.0 x4 or SATA 6Gb/s)
- 2 RJ45 (10GbE) by Intel® X710-AT2
- Remote management (IPMI)
Specifications
| System | |
| Form Factor | 1U Rackmount |
| Dimensions | 676.5 X 438 X 43.4 mm |
| Support MB | SPC621D8U-2T |
| Front Panel | |
| Buttons | Power button w/ LED, ID button w/ LED, System reset |
| LEDs | HDD Activity, LAN 1/2, System Event |
| External Drive Bay / Storage | |
| Front Side Drive Bay | 4 Hot-swap 2.5" NVMe (PCIe3.0 x4)/SATA drive bays 4 Hot-swap 3.5" SATA drive bays |
| Internal Side | 1 M-key (PCIe3.0 x4 or SATA 6Gb/s), supports 2280 form factor |
| Power Supply | |
| Type | 1+1 Slim PSU |
| Output Watts | 750W |
| Efficiency | 80-PLUS Platinum |
| System Fan | |
| Fan | 6 40x56 mm fans |
| Processor System | |
| CPU | Supports 3rd Gen Intel® Xeon® Scalable processors |
| Socket | Single Socket P+ (LGA 4189) |
| Chipset | Intel® C621A |
| System Memory | |
| Supported DIMM Quantity | 8 DIMM slots (1DPC) |
| Supported Type | Supports DDR4 288-pin RDIMM, LRDIMM, RDIMM/LRDIMM-3DS, Intel® Optane™ Persistent Memory 200 series |
| Max. Capacity per DIMM | RDIMM: up to 64GB RDIMM-3DS: up to 256GB LRDIMM: up to 128GB LRDIMM-3DS: up to 256GB |
| Max. DIMM Frequency | max. 3200MHz |
| Voltage | 1.2V |
| PCIe Expansion Slots (SLOT7 close to CPU) | |
| PCIe x 16 | 1 FHHL PCIe4.0 x16 via RB1UX16_G4 |
| Ethernet | |
| Additional GbE Controller | Intel® X710-AT2: 2 RJ45 (10 GbE) |
| Server Management | |
| BMC Controller | ASPEED AST2500 |
| IPMI Dedicated GLAN | 1 x Realtek RTL8211E for dedicated management GLAN |
| Graphics | |
| Controller | ASPEED AST2500 |
| VRAM | DDR4 16MB |
| Rear I/O | |
| UID Button/LED | 1 UID button w/ LED |
| VGA Port | 1 DB15 (VGA) |
| USB 3.2 Gen1 Port | 2 Type-A (USB3.2 Gen1) |
| RJ45 | 2 RJ45 (10GbE), 1 dedicated IPMI |
| System BIOS | |
| BIOS Type | AMI 256 Mb SPI Flash ROM |
| BIOS Features | ASRock Rack Instant Flash, ACPI 4.0, SMBIOS 3.3, Plug and Play (PnP) |
| Hardware Monitor | |
| Temperature | CPU, PCH, MB, Card side Temperature Sensing |
| Fan | CPU/Rear/Front Fan Tachometer CPU Quiet Fan (Allow Chassis Fan Speed Auto-Adjust by CPU Temperature) CPU/Rear/Front Fan Multi-Speed Control |
| Voltage | CPU1_PVCCIN, PVDDQ_ABCD,PVDDQ_EFGH, 1.05V_PCH,1.8V_PCH, +BAT,PVNN_PCH 3.3V,5V,12V,3.3VSB, 5VSB |
| Environment | |
| Temperature | Operation temperature: 10°C ~ 35°C / Non operation temperature: -40°C ~ 70°C |
| Humidity | - Non operation humidity: 20% ~ 90% ( Non condensing) |
The specification is subject to change without notice in advance. The brand and product names are trademarks of their respective companies. Any configuration other than original product specification is not guaranteed.
| Chassis Form Factor | RACK 1U |
|---|---|
| CPU Socket | LGA 4189 (Socket P+) |
| # of CPU sockets | 1 |
| Supported CPU's | Intel Xeon Scalable 3rd Gen |
| # of 10GbE Ports | 2 x RJ45 |
| Integrated BMC | IPMI Dedicated RJ45 |
| Power Supply | Redundant |
| PSU Wattage | 750 W |
| Warranty | 1 year standard 3 years on request |
There are currently no product reviews.

